Grudzień w Operze i Filharmonii Podlaskiej zainaugurował wyjątkowy Koncert Prawykonań. W piątek (1.12) w dolnym foyer melomani mogli po raz pierwszy usłyszeć kompozycję Pawła Łukaszewskiego ICHTHYS na chór mieszany i akordeon, w wykonaniu Chóru OiFP i wyjątkowego solisty Macieja Frąckiewicza. Drugą część wieczoru wypełniły Supraskie Kantyki, które właśnie 1 grudnia ukazały się w formie trzypłytowego albumu. Supraskie Kantyki zostały już zauważone w środowisku muzycznym – w kwietniu tego roku pierwsza płyta z kantykami otrzymała od Akademii Fonograficznej nagrodę Fryderyka 2023 w kategorii Album Roku Muzyka Dawna.

W sobotę, 2 grudnia, na Scenie Kameralnej odbędzie się niezwykłe spotkanie ze światem musicali. W muzyczną podróż za ocean zabiorą słuchaczy pianistka Opery i Filharmonii Podlaskiej Karina Komendera oraz znakomity wokalista – Maciej Pawlak, gwiazda polskiej sceny musicalowej młodego pokolenia. Początek koncertu „Tides and Times” o godz. 18.00.

Pierwsze spotkanie z cyklu „Studencka Scena Młodych” odbędzie się 7 grudnia w Sali kameralnej ZSM przy ul. Podleśnej. „Studencka Scena Młodych” to nowy projekt w ramach współpracy Opery i Filharmonii Podlaskiej z Wydziałem Instrumentalno-Pedagogicznym, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku. Raz w miesiącu studenci UMFC będą prezentować melomanom wybrany program artystyczny. To dla nich szansa, by występując przed publicznością, zdobywać cenne doświadczenie zawodowe i rozwijać swój warsztat.

W piątek, 8 grudnia, na Dużej Scenie przy Odeskiej będzie można wysłuchać recitalu fortepianowego w wykonaniu Daiki Kato – laureata III nagrody w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in memoriam 2022. Muzyczny wieczór wypełnią kompozycje A. Schönberga, J. Brahmsa, F. Chopina i L. van Beethovena.

17 grudnia o godz. 18.00 po raz pierwszy przy Odeskiej zabrzmi Mała Kantata Bożonarodzeniowa Marcina Nagnajewicza, w wykonaniu młodych artystów Chóru Dziecięco-Młodzieżowego OiFP pod dyrekcją Ewy Barbary Rafałko. Kantata to zbiór mało znanych kantyczek bożonarodzeniowych tworzących swego rodzaju suitę świąteczną.

Tego samego dnia (17.12) w Sali koncertowej ZSM przy ul. Podleśnej odbędzie się Koncert Kolęd i Pastorałek Adeste Fideles, w ramach II Międzynarodowego Festiwalu CANTAREUM 2023, Muzyczne Skarby Europy. Bezpłatne wejściówki na to spotkanie można otrzymać w kasie Opery (do wyczerpania puli).

Na kolejny koncert w świątecznym klimacie będzie można wybrać się już 22 grudnia. Wyjątkowy artystyczny duet – Włodzimierz Korcz i Alicja Majewska – wraz ze wspaniałymi solistami (Łukasz Zagrobelny, Olga Bończyk, Andrzej Lampert) i artystami Orkiestry, Chóru i Chóru Dziecięco-Młodzieżowego Opery i Filharmonii Podlaskiej zaprezentuje oratorium na Boże Narodzenie A kto się odda w radość (do słów Ernesta Brylla).

Gwiazdą tegorocznych koncertów sylwestrowych w Operze i Filharmonii Podlaskiej będzie znana wszystkim, wspaniała diva operowa – Małgorzata Walewska. W programie znajdą się najsłynniejsze arie operowe, operetkowe, piosenki z musicali, piękne walce i polki.

9 i 10 grudnia publiczność zobaczy na Dużej Scenie dwa ostatnie spektakle „Wesołej wdówki” Franza Lehára. W styczniu zaplanowane jest wznowienie operetki „Baron cygański”. Z kolei na 14 grudnia zespół Opery przygotowuje premierę nowej produkcji dla młodych widzów. Będą to „Księgi zaczarowanego fletu”. To spektakl w reżyserii Michała Znanieckiego, bazujący na Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta. Partnerem wydarzenia jest PGE Polska Grupa Energetyczna SA.

9 grudnia Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na kolejne spotkanie z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Tym razem zobaczymy wykonywaną w języku hiszpańskim i inspirowaną realizmem magicznym spod znaku Gabriela García Márqueza, operę FLORENCIA EN EL AMAZONAS Daniela Catána.

W Sali wystawowej przez cały grudzień można oglądać prace Andrzeja Piotrowicza (mnich Eliasz). Wystawa „7 lat w Rudakach” składa się z kilkudziesięciu obrazów, które powstały w podlaskiej wsi Rudaki niedaleko Kruszynian. Wstęp na wystawę jest wolny.

Do zobaczenia!