Szanowni Państwo,
Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki z przykrością pragnie poinformować, że spektakle “Baron cygański” w dniach 24.05.2020 o godz. 19.00, 30.05.2020 o godz. 19:00 oraz 31.05.2020 o godz. 18.00 zostały odwołane.
Bilety, które zostały kupione w kasach OiFP, można zwrócić w kasie biletowej przy ul. Odeskiej 1 po otwarciu kas biletowych do 30 czerwca 2020.
Zwroty biletów grupowych mogą być zrealizowane przez osoby, które wykupiły wcześniej bilety grupowe (przelew, gotówka, wpłaty na konto).
Informacja serwisu bilety24.pl:
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z ustawą nastąpiło przedłużenie terminu na zwrot środków. [Art. 15zp ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw]
W związku z zaistniałą sytuacją, zwroty mogą być realizowane do 180 dni od rozwiązania umowy, jednakże serwis Bilety24 dołoży wszelkich starań aby zminimalizować czas oczekiwania na zwrot środków.
Jednocześnie informujemy, że serwis Bilety24 jest w stałym kontakcie z Organizatorami wydarzeń. Wspólnie dokładamy wszelkich starań, aby zminimalizować powyżej wskazany czas oczekiwania.
Ze względu na wyjątkową sytuację, bardzo prosimy o wyrozumiałość i oczekiwanie na zwrot. Zwroty zostaną wykonane tą samą drogą, którą została dokonana płatność, zarówno w przypadku płatności przelewem bankowym, BLIKiem jak i kartą, z zastrzeżeniem terminu wskazanego w ustawie.
Zwroty biletów zakupionych w BILETOMACIE mogą być zrealizowane tylko po kontakcie z OiFP. Prosimy o przesłanie na adres bilety@oifp.eu następujących danych: potwierdzenie transakcji , tytuł wydarzenia, termin, numer rachunku bankowego do zwrotu środków.
Zaliczany jest do najsłynniejszych dzieł w literaturze operetkowej, a sam kompozytor uważał utwór za swe największe osiągnięcie. „Barona cygańskiego” komponował Strauss z myślą o scenie operowej, niezwykły dramatyzm i głęboko liryczny tekst pierwowzoru – noweli „Sáffi” Móra Jókaia, na którym oparte zostało libretto, domagały się bardziej opracowania operowego niż operetkowego. Stąd tak długa i skrupulatna praca nad każdą postacią, arią i sceną. Kompozytor w liście do swego librecisty zwierzał się: „Przed wyjściem na długi, samotny spacer po lesie uczyłem się na pamięć paru Pańskich zwrotek i tam zapisałem melodię na sztywnych mankietach koszuli”. Sukces premierowy był ogromny. To, co w dziele zwróciło szczególną uwagę, to fakt, że była to pierwsza wiedeńska operetka, której głównymi bohaterami uczyniono Węgrów i Cyganów. Świat „Barona” mieni się więc cygańsko-węgierskim milieu, w warstwie fabularnej wątki realistyczne przeplatają się z bajecznymi obrazami obozu cygańskiego. A wszystko to w rytmie ognistego czardasza i porywającego walca.
INSCENIZACJA
Akcja libretta rozgrywa się w przededniu wojny, jej niebezpieczeństwo wisi w powietrzu. Mimo lekkości i humoru obecnego w libretcie, wyczuwa się niepokojącą atmosferę, związaną z narastającymi podziałami społecznymi między obywatelami kraju a nowoprzybyłymi. Te dwa światy zostaną w inscenizacji Opery i Filharmonii Podlaskiej wyraźnie skontrastowane. Pierwszy w groteskowo-realistycznym, a drugi w magicznym i tajemniczym obrazie. Uwspółcześnione libretto tryska niezwykłym humorem, ale również odsłania rosnące mury, które w dzisiejszej rzeczywistości coraz częściej dzielą.
Prapremiera: 24 X 1885
Premiera: 13 IX 2019