W 2024 rok publiczność Opery i Filharmonii Podlaskiej wejdzie w towarzystwie najpiękniejszych utworów znanych z wielkiego ekranu. Już 4 i 5 stycznia zabierzemy Państwa w muzyczną podróż wypełnioną najpiękniejszymi utworami z kinowych przebojów. Repertuar Koncertów muzyki filmowej starannie dobrał dyrygent Maciej Sztor. Wystąpią uwielbiani przez publiczność soliści: Agnieszka Przekupień i Jakub Wocial z towarzyszeniem orkiestry i chóru Opery. Koncerty poprowadzi Magdalena Miśka-Jackowska, dziennikarka specjalizująca się w muzyce filmowej. To będą niezapomniane wieczory pełne artystycznych wzruszeń.

Kolejny koncert pełen największych przebojów odbędzie się na Dużej Scenie OiFP już 12 stycznia. Gościem specjalnym Gali Karnawałowej będzie Pierwsza Dama polskiej sceny muzycznej Grażyna Brodzińska, której towarzyszyć będzie wybitny solista Adam Zdunikowski oraz artyści orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. Usłyszymy arie operowe, operetkowe, piękne walce i polki a także utwory, które nucą fani musicali. Wieczór poprowadzi Magdalena Miśka-Jackowska. Początek o godz. 19.00.

Młodych widzów zapraszamy na weekendowe pokazy Ksiąg zaczarowanego fletu, 13 i 14 stycznia o godz. 12.00. Spektakl bazuje na operze Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta. Przedstawienie łączy wspaniałą muzykę ze śpiewem i tańcem, a barwne kostiumy idealnie dopełniają przepiękną baśniową opowieść. Zapraszamy do poznania niezwykłych przygód Dam Królowej Nocy (13.01) i Tamina (14.01).

Podczas ferii zimowych będzie można wybrać się na jedno z przedstawień Adonis ma gościa. Spektakle będą grane 23 i 24 stycznia o godzinie 10.00. To pełna humoru, barwna i rozśpiewana opowieść o spotkaniu dwóch odmiennych osobowości: przepięknej ale rozkapryszonej papugi Adonisa oraz czarnej, pospolitej i jakże niezależnej wrony Węgla.

Na kolejne spotkanie z cyklu Studencka Scena Młodych zapraszamy 18 stycznia o godz. 19.00 do Sali kameralnej ZSM przy ul. Podleśnej. Studencka Scena Młodych to projekt w ramach współpracy Opery i Filharmonii Podlaskiej z Wydziałem Instrumentalno-Pedagogicznym, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku. Raz w miesiącu studenci UMFC prezentują melomanom wybrany program artystyczny. To dla nich szansa, by występując przed publicznością, zdobywać cenne doświadczenie zawodowe i rozwijać swój warsztat.

W piątek, 19 stycznia, na Dużą Scenę powraca operetka Johanna Straussa Baron cygański w reż. Marii Sartovej. Przedstawienie miało swoją premierę w OiFP we wrześniu 2019; 22 spektakle obejrzało ponad 16 tysięcy widzów. To sentymentalna, słodko-gorzka opowieść o miłości i wojnie z XVIII-wieczną Austrią w tle. Cygański żywioł przeplata się tu z wiedeńską elegancją, humor z refleksją, a wielkie sceny zbiorowe z nastrojowymi ariami i duetami. Muzyka, która hipnotyzowała XIX-wieczną publiczność, do dziś rozgrzewa serca widzów na całym świecie. Na spektakle zapraszamy 19, 21, 26, 27 i 28 stycznia, a także 10 i 11 lutego.

W ramach tzw. Trzeciej Sceny w sobotę, 20 stycznia, zapraszamy na dwa koncerty zespołu TGD i wyjątkowego gościa – Mateusza Ziółko. Artyści wykonają znane i lubiane utwory, w nowych, nietuzinkowych aranżacjach. W programie koncertów Kolędy Świata znajdą się najpiękniejsze bożonarodzeniowe kompozycje z całego globu. Tu tradycja spotyka się z nowoczesnością, wschód z zachodem, a Niebo z Ziemią, nie brakuje również muzycznych zaskoczeń, z których słynie TGD. Zapraszamy na koncerty o godz. 16.00 i 19.00.

Wielbiciele spektakli transmitowanych na żywo z Metropolitan Opera w Nowym Jorku już dawno zarezerwowali komplet miejsc na styczniowe transmisje. Publiczność zobaczy dwa wyjątkowe spektakle: 6 stycznia Nabucco Giuseppe Verdiego, w którym zaśpiewa baryton George Gagnidze i ukraińska sopranistka Liudmyla Monastyrska. 27 stycznia z kolei będzie transmitowana Carmen Georges’a Bizeta. Jako tytułowa Carmen wystąpi mezzosopranistka Aigul Akhmetshina. W roli jej kochanka zobaczymy tenora Piotra Beczałę.

Jeszcze do 14 stycznia w Sali wystawowej OiFP przy Odeskiej można oglądać prace Andrzeja Piotrowicza (mnich Eliasz). Wystawa 7 lat w Rudakach składa się z kilkudziesięciu obrazów, które powstały w podlaskiej wsi Rudaki niedaleko Kruszynian. W ostatnią sobotę stycznia, 27.01, o godz. 16.00, zapraszamy na otwarcie kolejnej wystawy, zatytułowanej Quantum. Plany równoległe. Na ekspozycję złożą się obrazy Kingi Kolouszek z Luksemburga. To barwne, energetycznie transformujące, abstrakcyjne malarstwo, które może całkowicie zmienić nasze patrzenie na świat. Wernisaż będzie połączony z recitalem w wykonaniu Amici Duo.

Zapraszamy!