Quantum. Plany równoległe.
Malarstwo Kingi Kolouszek

Przed nami niezwykła wystawa, która może nas ubogacić, ale także całkowicie zmienić nasze patrzenie na świat.
Quantum. Plany Równoległe.
Fizyka kwantowa… Metafizyka… Tajemnica istnienia… Feeria barw… Kosmos…
Czysta forma… Odkrywanie świata, odkrywanie samego siebie… Poznanie… Brzmienie wewnętrzne…
To wszystko, a być może znacznie więcej…  ̶  już w styczniu 2024 r. w Sali wystawowej Opery i Filharmonii Podlaskiej będzie można podziwiać barwne, energetycznie transformujące, abstrakcyjne malarstwo Kingi Kolouszek z Luksemburga. Serdecznie zapraszamy wraz z artystką do odkrywania siebie w przestrzeni rytmicznego drgania gobelinu wszechświata.
Wernisaż odbędzie się 27 stycznia 2024 r. o godz. 16.00 i będzie połączony z recitalem w wykonaniu zespołu Amici Duo (Kinga Pancerz – flet, Maria Grądman – gitara).
Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Wejściówki będzie można odebrać w kasie biletowej OiFP. Wystawa będzie dostępna do 24 marca 2024 r.


Kinga Kolouszek (www.kingakolouszek.com)

Urodziła się w 1973 r. w Kolbuszowej. Ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Jest absolwentką Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, gdzie studiowała projektowanie graficzne u prof. Juliana Pałki i prof. Mieczysława Wasilewskiego oraz malarstwo w pracowniach prof. Ewy Pełki, prof. Dariusza Mląckiego, prof. Franciszka Starowieyskiego i prof. Zbysława Maciejewskiego. W roku 2000 wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie związała się z międzynarodową grupą artystyczną Emocjonaliści, którą założył i kierował Lubomir Tomaszewski. Tam artystka nie tylko tworzyła, ale także brała udział w licznych wystawach i plenerach malarskich oraz uczyła i prowadziła warsztaty artystyczne.

W tym czasie Kinga Kolouszek skupiała się na malarstwie figuratywnym, jednak powoli jej twórczość zaczynała ewoluować w kierunku abstrakcji. Był to czas narodzin fascynacji kolorem. Nurt ten sugestywnie zaistniał w rozpoczętym w 2012 r. cyklu Quantum zawierającym obrazy inspirowane zagadnieniami fizyki kwantowej. Po raz pierwszy został on zaprezentowany naukowcom podczas międzynarodowej konferencji fizyków PPC12, która odbyła się w 2017 r. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 2018-2019 seria ta gościła w wielu instytucjach w Polsce i na świecie – m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach projektu i aukcji Sztuka Teraz, w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, a także w Ancien Cinéma w Vianden oraz Europejskim Trybunale Obrachunkowym w Luksemburgu.

fot. Krystyna Dul