Kiedy pozwolono kobietom występować na scenie, kontralty i mezzosoprany zajęły miejsce kastratów, dla których pisali Georg Friedrich Häendel czy Claudio Monteverdi. Wybitne śpiewaczki wcielały się wcześniej w role rycerzy, królów, synów i kochanków. Było to dużym wyzwaniem dla każdej artystki próbującej osiągnąć kunszt Sary Bernhardt czy Heleny Modrzejewskiej, które wieńczyły kariery grając Hamleta.

Dziś wielka solistka operowa Małgorzata Walewska spotka się z Michałem Znanieckim i Adamem Banaszakiem, by poszukać wspólnie nowej jakości w ariach, do których teksty napisał Metastasio. Ariach, które podbiły Europę i umocniły hegemonię włoskiej opery w teatrach królewskich, dworach, teatrach miejskich i narodowych. Spektakl przeprowadzi pewnego rodzaju introspekcję tożsamości artysty-śpiewaka. Jak daleko może się zatracić w roli? Ile zostaje prywatnego „ja” w każdej odgrywanej postaci? Publiczność będzie mogła poznać także sekrety warsztatu charakteryzatora i aktora. Odkryjemy zakulisowe tajemnice spektakli muzyki klasycznej w przewrotnej narracji: dialogu divy z fryzjerami, charakteryzatorami, garderobianymi czy inspicjentami. W ich role będą się wcielać uczestnicy specjalnych warsztatów operowych realizowanych przez Fundację Jutropera, poprzedzających przygotowania do premiery. Czy na scenie okaże się, że wszyscy mogą stać się kimś innym pomimo strachu, zahamowań i przede wszystkim kontekstu społecznego, który segreguje, stygmatyzuje i często nie pozwala na pełnowartościowy rozwój talentów czy osobowości? Projekt opowiada o przekraczaniu własnych granic w sposób symboliczny, ale i wymagający – zarówno artystycznie, jak i technicznie. Współuczestnictwo osób z niepełnosprawnościami, amatorów, na tej samej scenie z Małgorzatą Walewską niech będzie sprawdzianem i dowodem na to, że wszystko jest możliwe. Spektakl umożliwi im dostęp do kultury wysokiej nie tylko na poziomie biernego widza, a również poprzez prawdziwe uczestnictwo, które uczy, odkrywa i zmienia życie.

Scenariusz i reżyseria: Michał Znaniecki
Dyrygent: Adam Banaszak
Występują: Małgorzata Walewska, podopieczni Domów Pomocy Społecznej
Kostiumy i peruki: Bartosz Jakub Kamiński-Lingo i Magdalena Kleinschmidt
Scenografia: Luigi Scoglio
Reżyseria świateł: Dariusz Albrycht
Asystent: Hubert Stolarski


Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, gdzie co tydzień będziemy odkrywać szczegóły programowe festiwalowych atrakcji!
Facebook
Instagram