Kiedy pozwolono kobietom występować na scenie, kontralty i mezzosoprany zajęły miejsce kastratów, dla których pisali Georg Friedrich Häendel czy Claudio Monteverdi. Wybitne śpiewaczki wcielały się wcześniej w role rycerzy, królów, synów i kochanków. Było to dużym wyzwaniem dla każdej artystki próbującej osiągnąć kunszt Sary Bernhardt czy Heleny Modrzejewskiej, które wieńczyły kariery grając Hamleta.
Dziś wielka solistka operowa Małgorzata Walewska spotka się z Michałem Znanieckim i Adamem Banaszakiem, by poszukać wspólnie nowej jakości w ariach, do których teksty napisał Metastasio. Ariach, które podbiły Europę i umocniły hegemonię włoskiej opery w teatrach królewskich, dworach, teatrach miejskich i narodowych. Spektakl przeprowadzi pewnego rodzaju introspekcję tożsamości artysty-śpiewaka. Jak daleko może się zatracić w roli? Ile zostaje prywatnego „ja” w każdej odgrywanej postaci? Publiczność będzie mogła poznać także sekrety warsztatu charakteryzatora i aktora. Odkryjemy zakulisowe tajemnice spektakli muzyki klasycznej w przewrotnej narracji: dialogu divy z fryzjerami, charakteryzatorami, garderobianymi czy inspicjentami. W ich role będą się wcielać uczestnicy specjalnych warsztatów operowych realizowanych przez Fundację Jutropera, poprzedzających przygotowania do premiery. Czy na scenie okaże się, że wszyscy mogą stać się kimś innym pomimo strachu, zahamowań i przede wszystkim kontekstu społecznego, który segreguje, stygmatyzuje i często nie pozwala na pełnowartościowy rozwój talentów czy osobowości? Projekt opowiada o przekraczaniu własnych granic w sposób symboliczny, ale i wymagający – zarówno artystycznie, jak i technicznie. Współuczestnictwo osób z niepełnosprawnościami, amatorów, na tej samej scenie z Małgorzatą Walewską niech będzie sprawdzianem i dowodem na to, że wszystko jest możliwe. Spektakl umożliwi im dostęp do kultury wysokiej nie tylko na poziomie biernego widza, a również poprzez prawdziwe uczestnictwo, które uczy, odkrywa i zmienia życie.

Scenariusz i reżyseria: Michał Znaniecki
Dyrygent: Adam Banaszak
Występują: Małgorzata Walewska, uczestnicy warsztatów „kod dostępu”, zespół Arte dei Suonatori
Kostiumy i peruki: Bartosz Jakub Kamiński-Lingo, Magdalena Kleinschmidt
Scenografia: Luigi Scoglio
Dramaturgia muzyczna, asystent: Hubert Stolarski


Arte dei Suonatori
30 lat temu muzycy orkiestry Arte dei Suonatori, założonej przez Ewę i Aureliusza Golińskich, inicjowali w Polsce praktykę wykonywania muzyki dawnych epok na historycznych instrumentach stając się jednym z czołowych polskich zespołów na europejskiej scenie muzycznej. Po latach wspólnych i indywidualnych doświadczeń poszukiwania artystyczne muzyków koncentrują się na nieustannym zgłębianiu sedna języka muzycznego kompozytorów minionych epok, co w połączeniu z historycznym instrumentarium doprowadziło do stworzenia stylu jednocześnie historycznego, nowoczesnego, jak i na wskroś indywidualnego. Ogromny repertuar Arte dei Suonatori to zbiór około 700 kompozycji, obejmujący dzieła powstałe od chwili wykształcenia się muzyki barokowej do wczesnego romantyzmu, a także utwory napisane współcześnie i jemu dedykowane. Arte dei Suonatori zarejestrowało i wydało nakładem renomowanych firm fonograficznych (m.in. BIS Records, Alpha, Channel Classics, Pentatone) 18 albumów płytowych, wyróżnionych przez międzynarodową krytykę muzyczną takimi nagrodami, jak Gramophone Award („Recording of the Year: Concerto” za Koncerty skrzypcowe „La Stravaganza” Vivaldiego, 2003), Diapason d’Or (Koncerty klawesynowe Johanna Go`rieda Müthela), Diapason 5 i Choc du Monde de la Musique (wielokrotnie), Luister 10, 10 de Répertoire, Classics Today, Classic CD, CD des Monats magazynu „TOCCATA-Alte Musik aktuell” (wielokrotnie), Monthly Choice oraz Editor’s Choice „BBC Music Magazine” (wielokrotnie), nagrody „Classic FM Magazine”, Prelude Classical Music Awards 2009 (The Best Orchestral CD za 12 Concerj grossi op. 6 Händla), Télérama ffff. Zespół intensywnie koncertuje w kraju, Europie oraz Ameryce Północnej i Azji. Utrwalił ponadto liczne nagrania dla wielu rozgłośni radiowych, m.in. dla BBC, Danmarks Radio (DR), SWR, Programu 2 Polskiego Radia oraz dokonał rejestracji telewizyjnych dla francuskiej stacji Mezzo, a także TVP3, TVP Kultura, TVP1. Od początku swej działalności orkiestra koncertowała z wieloma najważniejszymi postaciami światowej sceny muzyki dawnej. Od kilku lat zespół rozwija szczególnie satysfakcjonującą i owocną współpracę z Marcinem Świątkiewiczem jako solistą i dyrygentem. W sezonie koncertowym 2023-2024 Arte dei Suonatori obchodzi jubileusz 30-lecia powstania.

Fot. Karolina Sałajczyk
www.artedeisuonatori.com
www.youtube.com/c/ArtedeiSuonatori
www.facebook.com/artedeisuonatoriorchestra


Adam Banaszak – dyrygent. Od 2024 kierownik muzyczny MACV – orkiestry instrumentów dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej. Poprowadził przeszło 600 koncertów i spektakli, sprawował kierownictwo muzyczne lub podjął się współpracy przy przygotowaniu ponad 50 premier. Konsekwentnie opiera swój repertuar na związkach muzyki, słowa i teatru. Szczególnie bliska jest mu włoska muzyka od bel canto do weryzmu: Cyrulik sewilski, Napój miłosny, Traviata, Rigoletto, Nabucco, Don Carlos, Madame Butterfly, Cyganeria, Tosca, Rycerskość wieśniacza, Pajace. Dyrygował premierami Cosi fan tutte, Wesela Figara, Czarodziejskiego fletu. Prowadził szereg spektakli ze ścisłego kanonu repertuaru operowego (Eugeniusz Oniegin, Halka, Faust, Carmen). Ważne miejsce w w jego repertuarze zajmują spektakle baletowe (Giselle, Don Juan Glucka, Dziadek do orzechów).
Istotną część działalności dyrygenta stanowi muzyka współczesna. Dokonał prawykonań oper Pawła Mykietyna (Czarodziejska góra) oraz Zygmunta Krauzego (Yemaya — Królowa Mórz). Wielokrotnie sięgał także do dzieł rzadziej wystawianych (Trouble in Tahiti Bernsteina, Głos ludzki Poulenca, Curlew River i The Burning Fiery Furnace Brittena).
Prowadzi koncerty filharmoniczne, nagrywał m.in. z Orkiestrą Polskiego Radia i Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Jego spektakle i koncerty transmitowało i retransmitowało radio i telewizja (TVP Kultura, Drugi Program Telewizji Polskiej, Drugi Program Polskiego Radia, Rundfunk Berlin Brandenburg i in.). Występował na festiwalach: Nostalgia, Malta, Warszawska Jesień i Sacrum Profanum.
Jest adiunktem na Akademii Muzycznej we Wrocławiu ze stopniem doktora habilitowanego. Wcześniej był m.in.: dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi i kierownikiem muzycznym Opery Wrocławskiej. Prowadził spektakle w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Operze Krakowskiej, Operze Śląskiej w Bytomiu, Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Operze Nova w Bydgoszczy.
Strona internetowa artysty: www.adambanaszak.com.pl


Małgorzata Walewska, mezzosopran dramatyczny, jest jedną z najbardziej uznanych polskich śpiewaczek operowych. W 1994 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Haliny Słonickiej. Jest laureatką oraz finalistką wielu międzynarodowych konkursów m.in.: A. Krausa, L. Pavarottiego, S. Moniuszki i Belvedere. Jeszcze w czasie studiów, w 1991 roku, rolą Azy w „Manru” Paderewskiego zadebiutowała na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie. W swojej 30 letniej karierze współpracowała z wieloma światowej sławy dyrygentami i wystąpiła na ponad 30 scenach teatrów operowych m.in.: w Teatro Real w Madrycie, Covent Garden w Londynie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Semperoper w Dreźnie, Deutsche Oper w Berlinie, Teatro Nacional de São Carlos w Lizbonie, Teatro dell’Opera w Rzymie, Seattle Opera, San Francisco Opera, Grand Théâtre w Genewie, Finnish National Opera w Helsinkach, Washington National Opera czy Herodion Theatre w Atenach. Do pokazowych ról Małgorzaty Walewskiej należą Carmen, Amneris, Azucena, Dalila, Eboli, Ulryka, Kundry i Santuzza. W 2014 roku artystka została mianowana Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. W 2016 roku Małgorzata Walewska otrzymała nadawany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złoty Medal Gloria Artis, podkreślający wybitny wkład artystki w rozwój kultury polskiej.


Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, gdzie co tydzień będziemy odkrywać szczegóły programowe festiwalowych atrakcji!
Facebook
Instagram

II MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL METASTASIO BEZ GRANIC