II Międzynarodowy Festiwal Metastasio bez granic
14-18 sierpnia 2024 r.
Supraśl/Białystok

Szereg atrakcji artystycznych czeka na mieszkańców Białegostoku i okolic oraz turystów odwiedzających Supraśl i urokliwą Puszczę Knyszyńską. W sierpniu powraca Międzynarodowy Festiwal Metastasio bez granic, który oferować będzie publiczności bogatą paletę programową.

Plenerowe widowisko Diva bez lustra z udziałem śpiewaczki operowej Małgorzaty Walewskiej i zespołu Arte dei Suonatori, koncert Kantyków supraskich w wykonaniu Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, happeningi uliczne, pokazy filmowe, warsztaty edukacyjne oraz prapremiera dwuaktowej opery Pawła Łukaszewskiego Joasz – Król Judzki w wersji koncertowej – to między innymi te wydarzenia czekają na gości II Międzynarodowego Festiwalu Metastasio bez granic.

Inspiracją budowania programu Festiwalu wokół życia i twórczości słynnego librecisty Metastasia, stały się tłumaczenia librett artysty na język polski. Były one drukowane w supraskim wydawnictwie ojców bazylianów w XVIII wieku. Metastasio był wówczas jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie operowym. Reżyser Michał Znaniecki pod wpływem entuzjazmu związanego z tym muzykologicznym i historycznym odkryciem, zbudował bogaty program Festiwalu z perspektywą kolejnych edycji, które będą rozwijały temat librett tłumaczonych na język polski i drukowanych w Supraślu. Tegoroczna edycja Festiwalu tematycznie odnosić się będzie do postaci ze Starego Testamentu – Joasza, Króla Judy.

Festiwal tradycyjnie już otworzy koncert Kantyków supraskich w wykonaniu Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją prof. Violetty Bieleckiej. W programie znalazły się także dwa plenerowe widowiska autorstwa Michała Znanieckiego: Metastasiana: Loteria Metastasio w formie kina letniego oraz operowy monodram Diva bez lustra Małgorzaty Walewskiej, której będzie towarzyszyć zespół Arte dei Suonatori pod dyrekcją Adama Banaszaka. Festiwal zwieńczy, na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej, prapremierowe wykonanie dwuaktowej opery Pawła Łukaszewskiego Joasz – Król Judzki w wersji koncertowej, pod dyrekcją Massimo Mazzeo. Prapremiera otworzy cykl oper zamawianych przez OiFP do tekstów librett Metastasia tłumaczonych na język polski. Całość dopełnią happeningi uliczne, pokazy filmowe oraz warsztaty edukacyjne.

Festiwal, to także działanie kładące duży nacisk na wymiar społeczny, aktywizację lokalnych społeczności, synergię środowiska artystycznego z grupami o utrudnionym dostępie do sztuki. Dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca przeprowadzony zostanie cykl warsztatów edukacyjnych „kod dostępu” kierowanych do amatorów, osób o szczególnych potrzebach. Ich uczestnicy będą mogli stanąć na scenie u boku Małgorzaty Walewskiej i wziąć czynny udział w spektaklu Diva bez lustra.

Michał Znaniecki, inicjator Festiwalu Metastasio bez granic, na przestrzeni swojej 30-letniej kariery zawodowej stworzył na specjalne zamówienie Pergolesi Spontini Festival (Jesi) spektakl Metastasiana, który był okrzyknięty wydarzeniem roku, a pomysł ten wciąż jest kontynuowany. Reżyser, chętnie powracający na Podlasie, znany jest publiczności OiFP z takich produkcji jak Wesoła wdówka, Dyptyk wielkanocny czy Pajace i Rycerskość wieśniacza.

 

HARMONOGRAM II EDYCJI MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU „Metastasio bez granic”

SUPRAŚL

14 SIERPNIA

16.00 happening „Metastasiana”
Miejsce: Stara Plebania

19.00 koncert „Kantyki Supraskie” w wykonaniu Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej
Miejsce: Kościół pw. NMP Królowej Polski

15 SIERPNIA

12.00 happening studentów Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku

Miejsce: Stara Plebania

16.00 spektakl „Diva bez lustra”
Scenariusz i reżyseria: Michał Znaniecki

Dyrygent: Adam Banaszak

Występują: Małgorzata Walewska, uczestnicy warsztatów “kod dostępu”, zespół Arte dei Suonatori

Kostiumy i peruki: Bartosz Jakub Kamiński-Lingo i Magdalena Kleinschmidt

Scenografia: Luigi Scoglio

Reżyseria świateł: Dariusz Albrycht

Dramaturgia muzyczna, asystent: Hubert Stolarski

Miejsce: Scena Letnia Domu Ludowego

16 SIERPNIA

12.00 happening studentów Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku

Miejsce: Stara Plebania

16.00 warsztaty edukacyjne wokół Metastasia – „kod dostępu”

Miejsce: Stara Plebania

17 SIERPNIA

12.00 happening studentów Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku
Miejsce: Stara Plebania

16.00 spotkanie z artystą Michałem Znanieckim

Miejsce: Stara Plebania

BIAŁYSTOK

18 SIERPNIA

16.30 spotkanie z artystą Pawłem Łukaszewskim
Miejsce: Scena Kameralna OiFP ul. Odeska 1

18.00 „Joasz – Król Judzki”
Opera Pawła Łukaszewskiego (prapremiera opery w wersji koncertowej w dwóch aktach)

Libretto: Pietro Metastasio

Przekład: Bazyli Popiel

Dyrygent: Massimo Mazzeo

Miejsce: Duża Scena OiFP, ul. Odeska 1


Zachęcamy do obejrzenia konferencji poświęconej II edycji Międzynarodowego Festiwalu „Metastasio bez granic”, dostępnej na kanale YouTube OiFP


Współorganizatorzy Festiwalu: Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku,  Fundacja Jutropera, Gmina Supraśl
Współorganizator warsztatów: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Partnerzy: Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Grottgera w Supraślu, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Zakład Filologii Włoskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Włoski Instytut Kultury.
Patronat medialny: Polish Opera Now