II Międzynarodowy Festiwal Metastasio bez granic
10-18 sierpnia 2024 r.
Supraśl/Białystok

Koncert „Kantyków supraskich” w wykonaniu Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją prof. Violetty Bieleckiej, premierowe, plenerowe widowisko „Diva bez lustra” z udziałem divy operowej Małgorzaty Walewskiej, happeningi uliczne, pokazy filmowe, warsztaty edukacyjne oraz prapremiera dwuaktowej opery Pawła Łukaszewskiego „Joasz Król Judzki” w wersji koncertowej, pod dyrekcją Massimo Mazzeo, na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej – to między innymi te wydarzenia czekają na gości II Międzynarodowego Festiwalu Metastasio bez granic. Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 10-18 sierpnia.

Inspiracją budowania programu Festiwalu wokół życia i twórczości słynnego librecisty Metastasia, stały się tłumaczenia librett artysty na język polski, które były drukowane w supraskim wydawnictwie ojców bazylianów. Miało to miejsce w XVIII wieku, kiedy Metastasio był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie operowym. Reżyser Michał Znaniecki pod wpływem  entuzjazmu związanego z tym muzykologicznym i historycznym odkryciem, zbudował bogaty program Festiwalu z perspektywą kolejnych edycji, które będą rozwijały temat librett tłumaczonych na język polski i drukowanych w Supraślu. Tegoroczna edycja Festiwalu tematycznie odnosić się będzie do postaci ze Starego Testamentu – Joasza, Króla Judy.

Festiwal tradycyjnie już otworzy koncert „Kantyków Supraskich” w wykonaniu Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją prof. Violetty Bieleckiej. W programie znalazły się także dwa plenerowe widowiska: „Metastasiana: Loteria Metastasio” w nowej, premierowej odsłonie oraz „Diva bez lustra” z udziałem Małgorzaty Walewskiej. Przewidziana także została międzynarodowa konferencja popularno-naukowa we współpracy z Zakładem Filologii Włoskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Całość dopełnią happeningi uliczne w wykonaniu studentów Akademii Teatralnej w Białymstoku, pokazy filmowe oraz warsztaty edukacyjne. Festiwal zwieńczy prapremierowe wykonanie dwuaktowej opery Pawła Łukaszewskiego „Joasz Król Judzki” w wersji koncertowej, pod dyrekcją Massimo Mazzeo, na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej. Prapremiera otworzy cykl oper zamawianych przez OiFP do tekstów librett Metastasia tłumaczonych na język polski.

Pomysł powrotu Metastasia do Supraśla to synergia pasji, entuzjazmu i twórczej wyobraźni Burmistrza Miasta Radosława Dobrowolskiego, Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej prof. Violetty Bieleckiej oraz reżysera Michała Znanieckiego. Dzięki temu projektowi zespół operowy OiFP będzie mógł się zaprezentować w wyjątkowym przedsięwzięciu z pełnią swojej jakości i najwyższym artystycznym wymiarem.

Warto dodać, że Michał Znaniecki na przestrzeni swojej 30-letniej kariery zawodowej stworzył na specjalne zamówienie Pergolesi Spontini Festival (Jesi) spektakl „Metastasiana”, który był okrzyknięty wydarzeniem roku, a pomysł ten wciąż jest kontynuowany. Takie doświadczenie, jak i osobiste zaangażowanie reżysera pozwoli zbudować sieć między festiwalami i umocnić pozycję  Supraśla, jak i regionu na europejskiej scenie operowej oraz jako partnera kulturalnych projektów międzynarodowych, w szczególności takich, które posiadają wyjątkowy wymiar społeczny.


 Konferencja poświęcona II edycji Międzynarodowego Festiwalu „Metastasio bez granic”

Uczestnicy:
prof. Violetta Bielecka – Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej
Magdalena Sowińska – Prezes Fundacji Jutropera
prof. Paweł Łukaszewski – kompozytor
Michał Znaniecki – reżyser, Dyrektor Artystyczny Festiwalu
Radosław Dobrowolski – Burmistrz Supraśla
Prowadzenie: Małgorzata Jopich, rzecznik prasowy OiFP
Nagranie: Paweł Ejsmont
Montaż: Adam Ostaszewski (OiFP)

W materiale został wykorzystany fragment nagrania z albumu Divino Sospiro La morte d’Abel


Organizator Festiwalu: Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku
Współorganizatorzy: Fundacja Jutropera, Gmina Supraśl
Partnerzy: Włoski Instytut Kultury, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Grottgera w Supraślu, Zakład Filologii Włoskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.