II EDYCJA MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU ORGANOWEGO

Organiści młodego pokolenia zmierzą się w połowie sierpnia 2023 roku w II edycji Międzynarodowego Konkursu Organowego, organizowanego przez Operę i Filharmonię Podlaską – Europejskie Centrum Sztuki imienia Stanisława Moniuszki w Białymstoku.

Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Organowego odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w 2017 roku. Celem tego wydarzenia jest promocja muzyki organowej oraz młodych wirtuozów gry na organach. W Operze i Filharmonii Podlaskiej znajduje się jeden z największych i najciekawszych instrumentów organowych w kraju. Instrument posiada 61 głosów i ponad 4 tys. piszczałek, a publiczność miała okazję słyszeć ich brzmienie między innymi podczas wystawień „Upiora w operze”, gdy słynny tytułowy utwór grany był na żywo. Instrument został zaprojektowany przez prof. Andrzeja Chorosińskiego – jurora konkursu. O wyborze laureatów konkursu zdecydują również: prof. Bernhard Gfrerer (Salzburg /Przewodniczący Jury), prof. Andrzej Chorosiński (Warszawa), prof. Irena Marcinkute-Lesieur (Wilno), prof. Roman Perucki (Gdańsk), prof. Wolfgang Seifen (Berlin), prof.  Władysław Szymański (Katowice).

I edycja konkursu była zaciętą walką. Wszyscy kandydaci prezentowali znakomity poziom.  Zwyciężył Mateusz Rzewuski (ur. 1991 w Łukowie). Należy do czołówki polskich organistów młodego pokolenia. W 2013 roku zainicjował Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie, którego jest dyrektorem artystycznym. Swoje umiejętności potwierdził podczas wielu międzynarodowych konkursów. Został finalistą Międzynarodowego Konkursu Organowego im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumii (2011), został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji Organowej w Legnicy (2013), otrzymał Grand Prix i nagrodę specjalną w konkursie „Organiści Nowej Europy” w Bardzie (2013) oraz II nagrodę i nagrodę specjalną w VII Międzynarodowym Konkursie Organowym im. M.K. Čiurlionisa w Wilnie (2015). W 2017 roku dał się poznać podlaskiej publiczności w zmaganiach konkursowych w ramach I Międzynarodowego Konkursu Organowego w Białymstoku – zdobył I nagrodę oraz nagrodę specjalną. W 2018 roku, w wieku zaledwie 26 lat, uzyskał stopień doktora sztuki muzycznych w dziedzinie artystycznej – instrumentalistyka – w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Konkurs odbędzie się w dniach 11-16 sierpnia. ZGŁOSZENIA MOŻNA NADSYŁAĆ do 27 lutego.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest  TUTAJ.