Płyta Symphoniae Sacrae 1 Pawła Łukaszewskiego z udziałem Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej otrzymała Nagrodę Fryderyka 2024 w kategorii Album Roku Muzyka Orkiestrowa.
Nagrania albumu z I i II Symfonią zrealizowała wytwórnia DUX Recording Producers, wzięli w nich udział także znakomici soliści: Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran) i Jarosław Bręk (baryton).
To kolejna statuetka dla artystów Orkiestry i Chóru OiFP i już dwunasta w dorobku kompozytora.
Twórczość prof. Pawła Łukaszewskiego nawiązuje do sacrum i głęboko pojętej wiary. Jego najnowsze dzieło – opera Joasz na 6 solistów, orkiestrę i chór mieszany do libretta Pietra Metastasia, powstało na specjalne zamówienie Opery i Filharmonii Podlaskiej. Prawykonanie opery w wersji koncertowej zaplanowane jest w sierpniu w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Metastasio bez granic na Dużej Scenie OiFP.

Fryderyk 2024 – ALBUM ROKU MUZYKA ORKIESTROWA
Paweł Łukaszewski – Symphoniae Sacrae 1
Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran, Jarosław Bręk (baryton), Ravel Piano DUO, Chór Polskiego Radia – Lusławice / Polish Radio Choir – Lusławice w Krakowie, Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, Piotr Borkowski (dyrygent), Marcin Nałęcz-Niesiołowski (dyrygent)
Reżyseria dźwięku: Wojciech Łopaciuk, Roman Rutyna, Witold Osiński, Krzysztof Szcześniak, Andrzej Brzoska, Michał Szostakowski
Wydawca: DUX Recording Producers