Zapraszamy na kolejny spektakl online na kanale OiFP na YouTube, w cyklu transmisji nagrań OiFP do celów archiwalnych. #Zostańwdomu i obejrzyj spektakl będący popisem teatralnej wirtuozerii już w najbliższy poniedziałek, 27 kwietnia o godz. 19:00!

„Kwartet dla czterech aktorów” prezentuje perypetie czterech artystów muzyków poszukujących ideału sztuki i formy, która zadowoliłaby ich wszystkich. Okazuje się to jednak niemożliwe, bo nie potrafią się ze sobą porozumieć. Głównym celem inscenizacji staje się improwizacja aktorska. Scenariusz pełni u Schaeffera funkcję partytury, aktor i jego głos jest w tym przypadku – instrumentem. Sztuka bawi się formami i konwencjami teatralnymi. Artyści na scenie uprawiają akrobatykę, śpiewają, wypowiadają dialogi o charakterze czysto muzycznym, które przeplatają się z treściami satyrycznymi. Wszystko to okraszone dowcipem z dnia codziennego i zabawami językowymi wyśmiewającymi nowomodę gazetową i telewizyjną.

„Kwartet” opowiada o artystach i ich pracy, o kondycji człowieka w chaosie dzisiejszego świata, zderza poważne rozważania na temat sztuki z prozaicznymi problemami życia codziennego. Utwór nie ma fabuły w tradycyjnym rozumienia tego słowa – fabułą jest to, co danego wieczoru zdarzy się między wykonawcami w akcie improwizacji. To luźny zbiór scen: muzycznych, dialogowych, parateatralnych i wizualnych. Tylko gest, mimika i działania aktorów prowadzonych przez reżysera mogą utrzymać uwagę widza w napięciu. Wątki i dygresje urastają tu do rangi samodzielnych tematów, a wypowiedzi dyskutantów nakładają się na siebie wzajemnie, tworząc polifoniczny gwar.

Minimalna scenografia powoduje maksymalne skupienie widza na grze aktorów. Dlatego czterech aktorów występuje niemal na pustej scenie, z czterema krzesłami i czterema pulpitami do nut. Mimika, drobne gesty oraz stany emocjonalne całej czwórki podczas symultanicznych działań na scenie, tworzą specyficzne akordy tego teatralno-muzycznego spektaklu. Zaskakujące dla widza są rozwiązania muzyczne, wykorzystujące nie tylko śpiew aktorów, ale wszystkie dźwięki jakie może wygenerować z siebie ludzkie ciało, takie jak oddech, jęk, mlaskanie czy tupanie.

AUTORZY:
Dramaturg: Bogusław Schaeffer
TWÓRCY:
Reżyseria: Marek Tyszkiewicz
Konsultacje muzyczne: Andrzej Makal
Projekt kostiumów: Elżbieta Wysocka
Asystent reżysera: Justyna Schabowska
Producent: Anna Jakubowska-Podsiad
OBSADA:
Tomasz Bacajewski
Marcin Gaweł
Daniel Lasecki
Bartłomiej Łochnicki
Maciej Nerkowski
Miłosz Pietruski

Premiera OiFP: 24 XI 2017
Prapremiera: 24 II 1979, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

YouTube OiFP: https://www.youtube.com/user/oifp

➡️ https://www.oifp.eu/repertuar/kwartet-dla-czterech-aktorow/

#dompełenkultury