Zapraszamy na kolejny spektakl online na kanale OiFP na YouTube, w cyklu transmisji archiwalnych nagrań OiFP. #Zostańwdomu i obejrzyj brawurową komedię pomyłek z intrygującym librettem w doskonałym tłumaczeniu Juliana Tuwima. Przed nami trzy kolejne poniedziałki z operetką „Zemsta nietoperza” – transmisja pierwszego aktu już 11 maja o godz. 19:00!

„Zemsta nietoperza” uznana została za arcydzieło operetki wiedeńskiej. Po pierwszym wystawieniu zdobyła wszechświatową sławę i do dziś niepodzielnie króluje w repertuarach największych teatrów operowych. Dzieło „króla walca” swoją popularność zawdzięcza błyskotliwym dialogom, dowcipnym, zaskakującym sytuacjom i śmiałej erotyce. Całość historii wieńczy porywająca muzyka przepełniona bogactwem melodii, oddająca charakter karnawałowych zabawi nastroju beztroski. Wszystko to tworzy niepowtarzalną atmosferę i pozwala przeżyć wspaniały wieczór wypełniony śpiewem i śmiechem.

Akcję operetki osadzono w XIX-wiecznym podwiedeńskim kurorcie. Wzięty finansista, skazany przez sąd na karę więzienia – Gabriel von Eisenstein, postanawia ostatni dzień swojej wolności spędzić na balu wydanym przez księcia Orłowskiego. Zarówno on, jak i jego żona Rozalinda oraz ich pokojówka Adela zostają wciągnięci w intrygę misternie zaplanowaną przez doktora Falka – przyjaciela Eisensteina. Impreza jest w istocie pretekstem do ośmieszenia Eisensteinia, który rok wcześniej podczas zabawy karnawałowej porzucił Falka w centrum Wiednia, zmuszając go do powrotu do domu w stroju nietoperza.

Inscenizacja Opery i Filharmonii Podlaskiej to barwne przedstawienie kostiumowe budowane w oparciu o współczesne środki wyrazu, zrealizowane z rozma­chem i dbałością o detal. Reżyser spektaklu w mistrzowski sposób odtwarza klimat XIX-wiecznego Wiednia. Lekką dłonią uchyla kurtynę i wprowadza widza na pełne przepychu salony wiedeńskich elit. Na szczególną uwagę zasługuje również warstwa wizualna – akcja operetki rozgrywa się w efektownych scenografiach nawiązujących do secesji wiedeńskiej. Główną inspiracją projektów scenograficznych stały się prace jednego z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli secesji – Gustava Klimta, projekcje multimedialne przedstawiają grafiki Alfonsa Muchy.

Prapremiera: 5 IV 1874, Theater an der Wien, Wiedeń
Premiera OiFP: 9 XII 2016

AUTORZY
Muzyka: Johann Strauss syn
Libretto: Richard Genée i Karl Haffner wg wodewilu „Le Réveillon” Henri Meilhaca i Ludovica Halévy’ego

TWÓRCY
Kierownictwo muzyczne: Grzegorz Berniak
Reżyseria: Andrzej Bubień
Scenografia: Paweł Dobrzycki
Kostiumy: Anita Bojarska
Choreografia: Jarosław Staniek
Reżyseria multimediów: Maria Porzyc
Reżyseria świateł: Mateusz Łukaszuk
Kierownik Chóru: Violetta Bielecka
Pianista-Korepetytor / Opieka wokalna: Tetyana Dranchuk
Produkcja: Damian Tanajewski i Opera i Filharmonia Podlaska

Przekład polski libretta: Julian Tuwim
Autor plakatu: Paweł Iwaniuk

🎥 YouTube OiFP

➡️ „Zemsta nietoperza” w OiFP