#Zostańwdomu i obejrzyj wielkie dzieło Pucciniego na kanale Opery i Filharmonii Podlaskiej na YouTube! Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu transmisji nagrań OiFP do celów archiwalnych. Tym razem przygotowaliśmy „Cyganerię”, jedną z najczęściej granych oper na świecie, zaliczaną do ścisłego kanonu, która od samego początku budziła potężne emocje, wywołując na twarzach widzów łzy wzruszenia.

„Cyganeria” oglądana po raz pierwszy jest historią niewinnej miłości i smutku po utracie ukochanej osoby i młodości, w kolejnych odsłonach odkrywa głębokie emocjonalne sensy ukryte w symbolicznych gestach scenicznych. Sam Puccini, gdy zagrał przejmujące akordy śmierci głównej bohaterki, był tak głęboko poruszony, jakby stracił najbliższą mu istotę. Na tym właśnie polega ponadczasowa siła przekazu „Cyganerii” – niezależnie od wieku i doświadczeń – identyfikuje słuchacza z postaciami dramatu. Spotyka się tu młodość, odwaga, namiętność i wielka miłość, a je wszystkie idealizuje niezrównana muzyka Pucciniego.

W realizacji Opery i Filharmonii Podlaskiej akcja „Cyganerii” w reż. Marii Sartovej została przeniesiona w lata 30. XX. Jest to okres największego rozkwitu sztuki współczesnej. Paryż staje się mekką dla malarzy, szukających artystycznego spełnienia i możliwości uprawiania sztuki wolnej od wszelkich kanonów.

Transmisja „Cyganerii” już 20 kwietnia o godz. 19:00 na kanale OiFP na YouTube. Bądźcie z nami!

Prapremiera: 1 II 1896, Teatro Regio, Turyn
Premiera OiFP: 24 III 2017

🎥 YouTube OiFP: https://www.youtube.com/user/oifp

➡️ https://www.oifp.eu/repertuar/cyganeria/

#dompełenkultury