Młodzi adepci sztuki dyrygenckiej mogą jeszcze do 11 lutego zgłaszać się do tegorocznej, VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego organizowanego przez Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku.

Konkurs ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów rozpoczynających karierę artystyczną. Jest także znakomitą promocją twórczości polskich kompozytorów wśród adeptów dyrygentury oraz osoby Patrona Konkursu, Witolda Lutosławskiego. To unikalne w skali kraju wydarzenie muzyczne jest porównywane jedynie z Międzynarodowym Konkursem Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Zainicjowany w 1994 roku projekt przez pierwsze trzy edycje funkcjonował jako ogólnopolski przegląd, później stał się międzynarodowym konkursem, by w ostatniej, szóstej odsłonie, ponownie przyjąć formułę konkursu ogólnopolskiego.

Jego pomysłodawca, prof. Mirosław Jacek Błaszczyk, kierownik artystyczny i pierwszy dyrygent Opery i Filharmonii Podlaskiej jest dumny, że dotychczasowe edycje gromadziły dziesiątki kandydatów: – Laureaci naszego konkursu uznawani są w świecie kultury za wybitne osobowości artystyczne. Wystarczy wymienić chociażby takie nazwiska jak Krzysztof Urbański, Michał Nesterowicz, Tomasz Tokarczyk, Tomasz Chmiel czy Jan Miłosz Zarzycki, którzy koncertują dziś w najsłynniejszych salach koncertowych świata.

Dodaje również, że młodych mistrzów batuty oceniają sławy polskiej dyrygentury i profesorowie uczelni muzycznych, co jest gwarancją wyboru dyrygentów prezentujących najwyższy kunszt artystyczny: – Bardzo się cieszę, że w dalszym ciągu pierwsza nagroda dla tegorocznego zwycięzcy konkursu w Białymstoku będzie przepustką do przyszłorocznego XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, a dla wszystkich laureatów możliwością koncertowania z najlepszymi polskimi orkiestrami symfonicznymi – podkreśla prof. Błaszczyk.

Ostatnia, szósta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego odbyła się jesienią 2016 roku. Jej laureatami zostali Maciej Koczur (I miejsce), Dawid Runtz (II miejsce) oraz Mateusz Czech (III miejsce). Tegoroczne zmagania są zaplanowane na połowę maja (15-20 V 2022).

Regulamin konkursu jest dostępny na https://www.oifp.eu/konkursy-festiwale/ogolnopolski-konkurs-mlodych-dyrygentow/