Zespół kameralny Ars Iuvenum Opery i Filharmonii Podlaskiej świętuje trzydziestolecie istnienia. Pomysł utworzenia tego zasłużonego zespołu zrodził się w maju 1988 roku. Od początku kieruje nim Grzegorz Puchalski, klarnecista.

– Jedna cecha tworzonego wtedy zespołu wyróżniała go szczególnie – wspomina Grzegorz Puchalski. – Wraz z flecistką Magdaleną Jakubowską-Puchalską, wiolonczelistką Ewą Łoś, pianistą Leszkiem Kotem przyjęliśmy naczelną ideę, że skład zespołu nie będzie stały, lecz będzie się zmieniał w zależności od przygotowywanego repertuaru. Dzięki temu przez trzy dziesięciolecia mogliśmy urzeczywistniać nasze kameralne fascynacje, prezentując utwory różnych kompozytorów, z różnych epok i w różnych obsadach instrumentalnych, od duetów i triów po składy nawet czternastoosobowe.

Do chwili obecnej w różnych składach Ars Iuvenum znalazło się łącznie ponad sześćdziesięciu muzyków, reprezentujących wszystkie instrumenty orkiestrowe. W dorobku artystycznym Ars Iuvenum ma wiele programów, obejmujących dzieła od baroku do czasów współczesnych, aby ukazać bogactwo muzyki kameralnej na przestrzeni różnych stylów. Podczas uroczystego koncertu, którym zespół będzie świętować trzydziestolecie istnienia, zaprezentuje publiczności uwerturę Sergiusza Prokofiewa na klarnet, fortepian i kwartet smyczkowy, a także sekstet Francisa Poulenca, septet współczesnego kompozytora Johna Metcalfa oraz decet Jeana Françaix.

KONCERT Z OKAZJI 30-LECIA ZESPOŁU KAMERALNEGO ARS IUVENUM
Sala Koncertowa / Podleśna 2 / 19.00

Wystąpią:
Grzegorz Puchalski – klarnet, kierownictwo artystyczne
Magdalena Jakubowska-Puchalska – flet
Luca Neccia – obój
Siergiej Janowicz – waltornia
Magdalena Kania – fagot
Stanisław Kuk – skrzypce
Paweł Kuk – skrzypce
Radosław Koper – altówka
Ewa Łoś – wiolonczela
Ryszard Wolicki – kontrabas
Aldona Poczwardowska – harfa
Robert Marat – fortepian

Program:
Sergiusz Prokofiew – Uwertura na tematy hebrajskie na klarnet, fortepian i kwartet smyczkowy op. 34
Francis Poulenc – Sekstet na flet, obój, klarnet, waltornię, fagot i fortepian
John Metcalf – Septet na flet, klarnet, harfę i kwartet smyczkowy
Jean Françaix – Decet na kwintet dęty i kwintet smyczkowy