Dwieście lat, panie Moniuszko! Weekend upłynął nam pod znakiem obchodów dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora. Były tańce i śpiewy Kurpi Zielonych i Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, koncert plenerowy z udziałem naszych artystów oraz hulanki i swawole (Moniuszkowe planszówki).

5 maja 2019 roku minęła okrągła, dwusetna rocznica urodzin wspaniałego polskiego kompozytora. Jednym z centralnych punktów Roku Stanisława Moniuszki musiała być zatem huczna impreza urodzinowa. A nawet nie jedna, bo kilka! We współpracy z zaprzyjaźnionymi zespołami przygotowaliśmy dla naszych melomanów cudowny urodzinowy weekend.

Świętowanie rozpoczęło się 4 maja 2019 od razu z przytupem. I to dosłownie, bo obchody otworzył koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” pod kierownictwem Mariusza Żwierki – na którym poza ukochanymi i dobrze już znanymi fanom pieśniami i tańcami nie zabrakło całkiem nowych kompozycji tanecznych i wokalnych inspirowanych twórczością Moniuszki. Jak zawsze mogliśmy liczyć na folklor z różnych regionów Polski – Kurpi Zielonych, Mazur, Suwalszczyzny, Rzeszowskiego, Orawy, Łemkowszczyzny czy Żywiecczyzny, a po raz pierwszy towarzyszyły im polskie tańce narodowe do muzyki z dzieł Moniuszki: polonez, mazur i krakowiak. Zespół zaprezentował też wybrane utwory ze „Śpiewnika domowego” Moniuszki w stylizowanych ludowych aranżacjach. Na scenie wystąpiły grupy dorosłe i dziecięce, a także – po wielu latach przerwy, po raz pierwszy – grupa seniorów, czyli dawnych tancerzy Kurpi! Tak widział to obiektyw Michała Hellera.

5 maja zaczęliśmy popołudnie od Moniuszkowych gier dla całej rodziny. „Śpiewnik domowy” oraz „Moniuszko. Gra planszowa” zostały stworzone przez Karola Madaja, który wcześniej pracował przy takich grach, jak „Kolejka” czy „Niepodległa”. „Śpiewnik” przybliżał pieśni Moniuszki w trzech wariantach zabawy: zgadywanka, memory albo turniej „Jaka to pieśń”, a „Moniuszko” jako dynamiczna gra edukacyjna opowiadała o życiu i twórczości Moniuszki, w której celem gry jest zdobycie szczytu… kariery kompozytora. Uczestnicy spotkania mogli wygrać gry tytułowe, a także zgarnąć gadżety przygotowane przez Operę. Zabawa była przednia i podobała się tak młodszym, jak starszym. Gry okiem Michała Hellera na blogu OPERA_SPACE.

Już o 15:00 tego samego popołudnia rozpoczęły się koncerty familijne „Moniuszko w ogrodach”. Niestety pogoda nie dopisała i koncert z plenerów Opery musiał zostać przeniesiony na Scenę Kameralną, ale choć wydawałoby się, że „Okropny ten poranek”, to koncert pokazał nam, „Ileż rozkoszy ma życie i świat”. Koncert otworzyli Mateusz Stachura (wokal), Anna Krzysztofik-Buczyńska (fortepian) i Amadeusz Buczyński (skrzypce), a następnie śpiewali Monika Sasinowska, Paweł Cichoński, Bogdan Kordy, Krzysztof Szyfman i Magdalena Masiewicz przy akompaniamencie Moniki Bierć (fortepian). O godz. 16:00 wystąpił Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej, a następnie soliści Monika Ziółkowska, Bartłomiej Łochnicki, Rafał Supiński – wszyscy z akompaniamentem Marcina Nagnajewicza (fortepian). O 16:30 na scenę wkroczyła zaś Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku pod dyrekcją Stanisława Krucińskiego. Ten zróżnicowany program rozgrzał wszystkich melomanów. Tak to wyglądało: OPERA_SPACE.

Ostatnią imprezą urodzinową był wspaniały koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją kmdr ppor. Jarosława Rywalskiego, zatytułowany pięknie „Romantyczna podróż przez krainę muzyki Stanisława Moniuszki”, który oficjalnie inaugurował XV Moniuszkowski Festiwal „Cztery Pory Roku 2019”. Współorganizatorem koncertu było Białostockie Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki. W programie były nie tylko fragmenty oper i pieśni w opracowaniach na orkiestrę symfoniczną, ale również coś dla oka: można było obejrzeć fragmenty baletu „Na kwaterunku”. Wystąpili soliści: Aleksandra Okrasa-Wachowska, Natalia Ołów, Jan Kierdelewicz i Andrzej Wiśniewski, narrator Tomasz Szuran oraz zespoły Chóru, Baletu i Orkiestry Symfonicznej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod batutą Piotra Racewicza oraz Tomasza Labunia. Kierownictwo muzyczne objął Mirosław Racewicz. Tu koncert w obiektywie Michała Hellera.

Obchody urodzin mamy już za sobą, ale to oczywiście nie koniec wydarzeń w ramach Roku Stanisława Moniuszki. Tylko w najbliższych miesiącach zapraszamy na dwa kolejne wspaniałe koncerty moniuszkowskie, które są koncertami abonamentowymi obecnego kwartału: 10 maja wystąpi Włodek Pawlik Trio w ramach „Pawlik/Moniuszko – Polish jazz” i zaprezentuje utwory Moniuszki w jazzowych aranżancjach z płyty o tym samym tytule, a 7 czerwca Zespół Muzyki Dawnej „Consort 415” oraz Chór kameralny Opery i Filharmonii Podlaskiej wykonają Kwartet smyczkowy F-dur, Mszę łacińską Es-dur, Mszę a-moll oraz „Ojcze nasz” Moniuszki. Jeszcze przed wakacjami czekają nas również warsztaty edukacyjne – sklejki poetyckie „Halka” oraz finał projektu „Nie jestem głuchy na Moniuszkę”, współorganizowanego przez Projekt Stowarzyszenia Pomocy Niesłyszącym „MIG-iem” i Operę i Filharmonię Podlaską. Projekt to cykl warsztatów muzyczno-teatralnych dla osób z niepełnosprawnością słuchu, zakończonych prezentacją spektaklu 13–14 czerwca o g. 18.00 na Scenie Kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia!

Więcej informacji o wydarzeniach Roku Moniuszkowego można znaleźć w regularnie aktualizowanej zakładce Rok Moniuszkowski.