„Dwieście lat, Panie Moniuszko” to wyjątkowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”, przygotowany specjalnie z okazji Roku Stanisława Moniuszki. Zawierać będzie repertuar pieśni i opracowań scenicznych tańców do muzyki Stanisława Moniuszki oraz kompozycje inspirowane jego twórczością. Poza całkiem nowymi tańcami i pieśniami nie zabraknie jednak popisowych elementów dotychczasowego repertuaru Kurpi.

W programie:

  • polskie tańce narodowe do muzyki z dzieł Moniuszki oraz inspirowanej jego twórczością (polonez, mazur, krakowiak)
  • wybrane utwory ze „Śpiewnika domowego” w stylizowanych ludowych aranżacjach
  • kompozycje taneczne inspirowane muzyką Moniuszki i folklorem
  • kompozycje tańców i pieśni z różnych regionów Polski: Kurpi Zielonych, Mazur, Suwalszczyzny, Rzeszowskiego, Orawy, Łemkowszczyzny, Żywiecczyzny

Wystąpią grupy dorosłe oraz dziecięce Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” wraz z chórem i kapelą – łącznie 150 osób!

Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” działa przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku, a w zeszłym roku na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej obchodził jubileusz 65-lecia działalności artystycznej. Jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych zespołów pieśni i tańca w województwie podlaskim. Zespół dał przeszło 1,6 tys. koncertów w ponad 20 krajach.

Przygotowanie koncertu:
Mariusz Żwierko – kierownik artystyczny, choreograf, przygotowanie grupy reprezentacyjnej
Andrzej Grzybowski – kierownik muzyczny, przygotowanie wokalne i muzyczne
Agnieszka Ondruch-Sikora – asystentka choreografa, przygotowanie grup dziecięcych i seniorów, przygotowanie strojów
Grażyna Kuklińska – akompaniament
Marta Szałkiewicz – przygotowanie chóru