Lucy Simon, kompozytorka musicalu „Doktor Żywago”, odwiedziła w weekend Białystok. Sobotni oraz niedzielny wieczór spędziła na widowni Opery i Filharmonii Podlaskiej. Efekt przerósł jej najśmielsze oczekiwania.

– Nie zdawałam sobie nawet sprawy z wielkości produkcji musicalu w tej operze – przyznała Lucy Simon. – Jest cudowna, perfekcyjna, pozwoliła mi zrozumieć siłę tej powieści, jakiej nie odczuwałam, pisząc musical.

Kompozytorkę zachwyciło wykonanie „Tam, gdzie czeka czas” z choreografią Jarosława Stańka, która dopowiada ruchem dwojga tancerzy całą tę historię, ukazując pasję, namiętność, romantyzm. Pochwaliła też świetne odczytanie utworu „Kobiety i dzieci”, otwierającego drugi akt musicalu.

Wcześniej „Doktor Żywago” miał premiery w Sydney w Australii (2011), Seoulu w Korei Południowej (2012) oraz na Broadwayu (2015). Nie były to zbyt udane wystawienia:

– To znakomity materiał, który został kompletnie schrzaniony – mówi wprost Daniel Wyszogrodzki, tłumacz libretta, który miał duży udział w przekonaniu białostockiego zespołu, by dać szansę temu tytułowi.

– Wcześniejsze wystawienia nie były dobre. Kiedy usłyszałam moją muzykę w Białymstoku, zaparło mi dech w piersiach. Pomyślałam, że teraz mogę umrzeć – mówiła Lucy Simon. – Spełniły się wszystkie moje marzenia jako twórcy tego musicalu i wynagrodziły wszystkie rozczarowania.

Zapraszamy na obszerną fotorelację z pobytu Lucy Simon w Białymstoku na naszym fotoblogu OPERA_SPACE.

„Doktor Żywago” wróci na afisz w lutym 2019 roku. Bilety są już w sprzedaży.