Spektakle zostaną zrealizowane w przypadku zniesienia obostrzeń dotyczących udziału publiczności w wydarzeniach organizowanych przez instytucje kultury.
Dzieło uznane za jedną z najpiękniejszych w literaturze światowej historii o miłości. Pełne emocji, ponadczasowe „love story” oczarowuje i porusza do głębi kolejne pokolenia fanów. Zawiłe losy tytułowego bohatera, Jurija Żywagi i jego kochanki Lary Guichard, rozgrywają się na tle historycznych przemian XX-wiecznej Rosji. Musical, którego polską premierę przygotowała Opera i Filharmonia Podlaska jest adaptacją zakazanej przez wiele lat w sowieckiej Rosji powieści Borysa Pasternaka. Maszynopis książki potajemnie wywieziony ze Związku Radzieckiego po raz pierwszy wydano we Włoszech. Zachód natychmiast docenił piękno i moc dzieła, przyznając Pasternakowi literacką Nagrodę Nobla, której przestraszony komunistyczną nagonką autor nigdy nie odebrał. „Doktor Żywago” nie jest wyłącznie historią burzliwego romansu, nagłych porywów serca, ale opowieścią o uczuciach, towarzyszących trudnym wyborom. W istocie spektakl to wielkie wyznanie miłości – aktualne bez względu na czasy i miejsce. A w kompozycjach Lucy Simon wybrzmiewają potężne emocje i drżenie serca – wszystko to, co najpiękniejsze w powieści wielkiego noblisty.
FABUŁA
Akcja musicalu toczy się w latach tuż przed I wojną światową, poprzez rewolucję lutową i październikową, wojnę domową, a kończy w czasach Związku Radzieckiego, przedstawia historię życia i miłości lekarza i poety, Jurija Żywagi. Wiele powiązanych wątków i wydarzeń przewija się przez materię musicalu, ale główny akcent dramatyczny spoczywa na jej pięciorgu bohaterach – trzech mężczyznach zakochanych w tej samej kobiecie i dwóch kobietach zakochanych w tym samym mężczyźnie. Losy ich wszystkich są targane przez wichry wojny i rewolucji. Każdy z bohaterów doświadcza osobiście skutków upadku ładu społecznego i moralnego świata, w którym przyszło mu żyć.
INSCENIZACJA
Inscenizacja nawiązuje do czasów, w których oryginalnie osadzona jest akcja powieści. Monumentalna scenografia obrazuje dni upadku caratu i narodziny sowieckiego imperium, a atmosferę wojennej zawieruchy realistycznie kreślą zbiorowe sceny batalistyczne z oryginalną choreografią. Bogatej oprawie scenicznej musicalu towarzyszy rozbudowana warstwa muzyczna, w której słychać echa klasycznej muzyki XX-wiecznych kompozytorów rosyjskich. Bezpośrednią inspiracją dla libretta sztuki stał się poetycki załącznik powieści „Doktor Żywago” zawierający dwadzieścia pięć wierszy Borysa Pasternaka. Spektakl w swej koncepcji nawiązuje także do nagrodzonej pięcioma Oscarami hollywoodzkiej adaptacji Davida Leana.
Prapremiera: 19 II 2011, The Lyric Theatre, Sydney
Premiera polska: 15 IX 2017