„Czy Moniuszko spotkał Chopina?” – wyjazdowe warsztaty edukacyjne Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku

Warsztaty edukacyjne pt. „Czy Moniuszko spotkał Chopina?” to cykl 40 wyjazdowych spotkań warsztatowych odbywających się w partnerskich placówkach województwa podlaskiego. Każdy warsztat to 45-minutowe spotkanie, podczas którego artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej wcielą się w postacie najsłynniejszych polskich kompozytorów – Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, wprowadzając dzieci w świat ich twórczości i różnorodnych zagadnień muzycznych. Obaj kompozytorzy żyli w XIX wieku i prawdopodobnie nigdy się nie spotkali. Płaszczyzną fikcyjnej sceny spotkania staje się wspólny element ich twórczości – pieśni.

Projekt skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym (klasy I-V szkoły podstawowej), które pochodzą z miejscowości oddalonych od Białegostoku, z utrudnionym dostępem do dużej instytucji kultury, jaką jest OiFP. Warsztaty są pomyślane jako swoista lekcja muzyki, prezentująca historię i muzykę omawianą w sposób przystępny, ciekawy i dopasowany do możliwości percepcyjnych dzieci. W czasie tego edukacyjnego spotkania zderzy się ze sobą twórczość dwóch wybitnych mistrzów, żyjących w tej samej epoce lecz podążających zupełnie inną artystyczną drogą.

Projekt w szkołach realizują artyści:

  • Anna Krzysztofik-Buczyńska
  • Karina Komendera
  • Maciej Nerkowski
  • Rafał Supiński
  • Krzysztof Szyfman
  • oraz Piotr Pawlak.

„Czy Moniuszko spotkał Chopina?” – broszura edukacyjnaplik do pobrania


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.