Dwie duże premiery, uroczysty koncert z okazji jubileuszu 15-lecia Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów – to tylko niektóre z planów OiFP w nadchodzącym sezonie artystycznym 2021/2022.

Już 29 czerwca uruchomimy sprzedaż biletów na operetkę „Wesoła Wdówka”, której premiera zaplanowana jest na 25 września. Spektakl będzie grany na dużej scenie we wrześniu i październiku dziesięć razy. Druga premiera sezonu to głośny musical „West Side Story” Leonarda Bernasteina, do którego castingi odbyły się kilka tygodni temu. Premiera musicalu w reżyserii Jakuba Szydłowskiego odbędzie się  29 stycznia, miesiąc kinowej po premierze filmu Stevena Spielberga pod tym samym tytułem. „West Side Story” zagramy do końca marca 18 razy. Wznowimy także tytuły, które są już znane naszej publiczności: „Doktora Żywago” będzie można zobaczyć w listopadzie i grudniu (14 spektakli), a „Barona Cygańskiego” w reż. Marii Sartovej – w kwietniu i maju (8 spektakli). Najmłodsi będą mogli wybrać się jesienią także na dobrze znane bajki: w październiku na naszą scenę wróci „Księga dżungli”, a w listopadzie i grudniu „Adonis ma gościa”.

Zaplanowanych jest także około 30 koncertów symfonicznych, a 22 października także uroczysty koncert z okazji Jubileuszu 15-lecia Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej. W końcu tego miesiąca chórzyści zrealizują także projekt „Quo vadis w Rzymie”, który uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 26 października w Teatrze Palladium w Rzymie odbędzie się koncert z udziałem Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz znakomitych polskich solistów: Wioletty Chodowicz (sopran), Roberta Gierlacha (baryton) i Wojtka Gierlacha (bas). Koncert poprowadzi włoski dyrygent Massimiliano Caldi, z którym nasi muzycy mieli już okazję współpracować.

W połowie maja, po przerwie spowodowanej pandemią, powróci także Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego.

Do końca trwającego jeszcze sezonu Opera ma zaplanowane cztery weekendowe koncerty w amfiteatrze, koncert promujący debiutancki album grupy „Consonance Trio” i dwa koncerty w sali przy ul. Podleśnej – jutro po raz kolejny wystąpi tam jedyny polski laureat nagrody Grammy w kategorii jazzu – Włodek Pawlik. Usłyszymy utwory patrona OiFP Stanisława Moniuszki w nowoczesnych, jazzowych aranżacjach. Włodek Pawlik Trio zagra z towarzyszeniem Orkiestry OiFP – pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. Tydzień później zaplanowana jest gala operowa na zakończenie sezonu artystycznego. W programie najpiękniejsze arie i chóry ze słynnych oper. Orkiestrę i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Vladimir Kiradjiev. Wystąpią także soliści: Małgorzata Trojanowska (sopran), Joanna Motulewicz (mezzosopran) i Tomasz Rak (baryton).

Zdjęcia z dzisiejszej konferencji prasowej: Anna Ołdytowska (OiFP)