Kilkaset osób odwiedziło w sobotni wieczór Operę i Filharmonię Podlaską, by skorzystać z atrakcji przygotowanych w ramach Nocy Muzeów.

Tegoroczna Noc była wyjątkowa, bo nie mogliśmy jeszcze zaprosić zwiedzających do wnętrza Opery. Przygotowaliśmy jednak wiele atrakcji na zewnątrz i bardzo się cieszymy, że tak licznie Państwo do nas przybyli – podsumowuje wieczór prof. Violetta Bielecka, p.o. dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. – Tak się wspaniale składa, że w sobotę mieliśmy także Międzynarodowy Dzień Rodziny i faktycznie przy okazji wieczornego spaceru odwiedziło nas wiele rodzin. Pogoda bardzo sprzyjała, wiele osób mogło skorzystać z podziwiania panoramy naszego miasta z dachu Opery. Ale dużo też działo się w naszym Amfiteatrze i przy fontannach.

Na scenie Amfiteatru, z koncertem „Brzechwa muzycznie”, dwukrotnie wystąpili młodzi artyści z Chóru Dziecięco-Młodzieżowego OiFP pod kierownictwem Ewy Rafałko. Można było usłyszeć najpopularniejsze utwory króla literatury dla dzieci do muzyki Marcina Nagnajewicza. Pojawiły się między innymi: „Pomidor”, „Kwoka”, „Tydzień” czy „Dwie krawcowe”. Także dwukrotnie wystąpili tancerze zespołu baletowego OiFP, którzy zaprezentowali swoje umiejętności do utworów Krzysztofa Krawczyka (m.in. „Parostatek”, „Za tobą pójdę jak na bal”, „Pamiętam Ciebie z tamtych lat”). Wybór nie był przypadkowy – także w sobotę na kanale YouTube i profilu Opery na Facebooku można było wysłuchać koncertu „W piękny rejs” z utworami tego niedawno zmarłego artysty, w wykonaniu solistów OiFP.

Przez cały wieczór przy wejściu do Opery można było także obejrzeć wystawę zdjęć Michała Hellera „Narodziny musicalu”, która powstała przy okazji premiery spektaklu „Jesus Christ Superstar”. Oczywiście nie zabrakło też atrakcji uwielbianej przez białostoczan – wizyty na operowym dachu. Nawet kręte schody do pokonania i kolejka oczekujących na wejście nie stanowiły przeszkody dla odwiedzających. Przy okazji Nocy Muzeów Opera i Filharmonia Podlaska włączyła się także w działania charytatywne. Przez cały wieczór przy wejściu do Amfiteatru trwał kiermasz zabawek na rzecz Nikosia Wasilewskiego, chorego na rdzeniowy zanik mięśni.

Bardzo nas cieszy, że w końcu mogliśmy się z Państwem spotkać – dodaje prof. Bielecka. – Co prawda w ostatnich miesiącach staraliśmy się przygotowywać sporo wydarzeń online, aby mogli Państwo ciągle obcować ze sztuką w wykonaniu naszych artystów, ale wszyscy bardzo tęsknimy za spotkaniami na żywo. Dzięki łagodzeniu obostrzeń związanych z pandemią już niedługo wrócimy do tradycyjnych spotkań z publicznością. W najbliższym czasie planujemy wznowienie bajki muzycznej „Księga dżungli” – mamy już zaplanowane spektakle familijne i dla szkół i już dziś serdecznie na nie zapraszamy.

W czerwcu w operowym Amfiteatrze zaplanowane są m.in. koncerty z piosenkami Anny German, Zbigniewa Wodeckiego czy z największymi przebojami z filmów dla dzieci.

Pełna fotorelacja dostępna na https://fotoblog.oifp.eu/portfolio/15-05-21noc-muzeow/
Fot. Michał Heller (OiFP)