W Operowej Galerii Fotografii obejrzymy zdjęcia dwudziestu autorów związanych z legendarną już suwalską grupą fotograficzną PAcamera Club. Spotkanie wernisażowe z fotografami poprowadzi Marek Grygiel – historyk sztuki, kurator sztuki, fotoedytor „Gazety Wyborczej”. Zapraszamy we wtorek, 16 kwietnia o godz. 18.30 do Sali Kameralnej OiFP przy Odeskiej 1 – wstęp wolny.

Na przestrzeni blisko trzydziestu lat przewinęło się przez nią ponad pięćdziesiąt osób. Dla wielu z nich była to tylko chwilowa przygoda z fotografią, ale dla wielu stała się sensem życia. Jedni szybko zaspokajali swoją ciekawość rejestrowania fotograficznego świata, gdy inni wzniecali w sobie pasję sztuki fotograficznej nieustannie. Jedni wkraczali śmiało na tereny współczesnej sztuki, gdy inni pozostawali na poziomie amatorskich zabaw i fascynacji ciągle rozwijającej się techniki fotografii. Poziom zaangażowania na polach artystycznych, osiąganych przez grupę na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat, jest wyjątkowo wielobarwny. Dlatego trudno dziś o jednorodny obraz zjawiska nazywanego PAcamera Club.

Wystawa jest tylko próbą zakreślenia horyzontów poszukiwań artystycznych poszczególnych autorów w różnych okresach ich twórczości, zaś wybrane na wystawę fotografie stanowią jedynie niezbędną, minimalną ilość, pozwalającą mówić o wspólnocie pewnych obszarów zainteresowań jej twórców.

PAcamera Club powstał w 1985 roku w Suwałkach przy Wojewódzkim Domu Kultury, z inicjatywy ówczesnego dyrektora Zygmunta Gałaszewskiego, który misję założycielską klubu powierzył Stanisławowi J. Wosiowi.

Wystawę zorganizowano we współpracy ze stowarzyszeniem „Mała Szkoła Fotografii – PAcamera CLUB” w Suwałkach. Wystawa jest częścią zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Wystawę zrealizowano w ramach stypendium Miasta Suwałki w 2014 r.