W najbliższą środę zapraszamy na otwarcie wystawy zdjęć Michała Hellera „Lockdown Orchestra” oraz spotkanie z autorem. 

„Lockdown Orchestra” to fotograficzna opowieść o czasie zamknięcia, kiedy muzyka trafiła do przechowalni. Zdjęcia naszego operowego fotografa Michała Hellera są rodzajem fotograficznej metafory tego okresu. Okresu niezwykle trudnego także dla muzyków orkiestry OiFP, którzy stali się bohaterami jego prac.

Fotografie powstały w przestrzeniach Opery i Filharmonii Podlaskiej tuż przed otwarciem sal koncertowych, pomiędzy kwietniem a czerwcem 2021 r.


Michał Heller o projekcie:

W trakcie pierwszego lockdownu zrozumiałem, że piątki były wyjątkowe. W piątki były koncerty symfoniczne. W piątkowe wieczory słuchałem muzyki. I ją fotografowałem. Kiedy zamknięto nas w domach po piątkach zastała pustka. To za nimi tęskniłem najbardziej. Później z piątkowych wieczorów zrobiły się poranki. Orkiestra nagrywała koncerty, które później transmitowano w sieci. Znów mogłem słuchać i fotografować! Jednak było inaczej. Jakoś głucho. Nie zapomnę chwili, kiedy w celowniku zobaczyłem pierwszy ukłon do pustej sali. Dotarła do mnie sztuczność całej sytuacji: mikrofon nie zaklaszcze, źrenica obiektywu nie wyleje łzy wzruszenia.

„Lockdown Orchestra” to opowieść o tym czasie. Pamiątka po miesiącach, na które muzyka trafiła do przechowalni. Jednocześnie to hołd dla tych, którzy grali do pustych sal. Z tego co wiem, żaden z muzyków, którzy byli łaskawi mi pozować, nie ucierpiał z powodu zamknięcia. Jednak wszyscy znają takich, którzy stracili wiele.

Oby to się już skończyło. Oby czas zamknięcia nie wrócił. Oby sztuka była nam potrzebna jeszcze bardziej niż dotąd.

Lockdown Orchestra:
Rafał Dudzik – koncertmistrz
Eun Cho – skrzypce
Wojciech Kopijkowski – wiolonczela
Kamil Łomasko – kontrabas
Kinga Pancerz – flet
Luca Neccia – obój
Wojciech Dunaj – klarnet
Katarzyna Wasiluk – fagot
Siergiej Janowicz – waltornia
Tomasz Witek – trąbka
Piotr Kania – puzon
Andrzej Makal – perkusja
Karina Komendera – fortepian

Michał Heller – zdjęcia

Paulina Gudewicz, Kasia Heller, Natalia Karaś, Marta Lewkowska, Magdalena Szałaj – hair&makeup i wsparcie


Na wernisaż zapraszamy w środę, 23 czerwca na godz. 19.00 do foyer OiFP.
Ze względu na obostrzenia, liczba miejsc dla uczestników jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie Opery przy ul. Odeskiej 1.

AKTUALIZACJA Z DNIA 20.06.2021 (godz. 18.00) – brak wejściówek!