„Verbum nobile” to dzieło autorstwa ojca polskiej opery narodowej, do libretta Jana Chęcińskiego. Orkiestrę i Chór Opery i Filharmonii odlaskiej oraz solistów poprowadzi Wojciech Semerau-Siemianowski. Chór przygotuje prof. Violetta Bielecka. Jako Marcina Pakułę usłyszymy Leszka Skrlę, Serwacego Łagodę – Romana Chumakina, Zuzię – Martę Antkowiak, Stanisława – Krzysztofa Szyfmana, Bartłomieja – Mateusza Stachurę.

„Verbum nobile” to uroczy staropolski obrazek obyczajowy, o lekkiej formie i treści, a zarazem celnie i z humorem podnoszący uczucia narodowe. Dwaj szlachcice, pan Serwacy i pan Marcin, dają sobie verbum nobile, czyli słowo honoru, że ich dzieci pobiorą się, gdy dorosną. Zanim dojdzie do szczęśliwego finału, bohaterów czeka wiele perypetii, a verbum nobile szlachciców wystawione będzie na próby, które nie aż tak trudno dadzą się pokonać. „Verbum nobile” to sielanka nie wieśniacza, a dworkowa, prosta jak sielanka, a charakterystyczna w muzyce, jak życie w dawnych naszych modrzewiowych dworkach” – pisały gazety po premierze, podkreślając umiejętność twórców w odmalowywaniu kolorytu kontuszowych czasów i przeszłości szlacheckiej z jej dawnymi wartościami.

Jak powiedział na konferencji prasowej Wojciech Semerau-Siemianowski, Moniuszko jest nie tylko twórcą takich dzieł jak „Halka” czy „Straszny dwór”, które znają wszyscy, ale także krótszych, może mniej skomplikowanych, ale równie wspaniałych oper jak „Flis” czy właśnie „Verbum nobile”. Dodał, że utwory te są bardziej znane za granicą niż w kraju. „Tym milej jest, że prof. Ewa Iżykowska-Lipińska, dyrektor OiFP, chce dać nam możliwość dotknięcia tego znakomitego dzieła”.

Koncert poprzedzi wykład i prezentacja dra Łukasza Lubicz Łapińskiego „Zagłada dworów na Białostocczyźnie po 1939 roku” (Sobota, 5 września godz.18.00, Sala prób orkiestry). Wejściówki na prezentację będą do odebrania w kasie Opery od środy 2.09.2020 ). Dr Łukasz Lubicz Łapiński jest dyrektorem Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, historykiem, szefem białostockiego oddziału Związku Szlachty Polskiej. Jego zainteresowania badawcze skupiały się wokół dziejów drobnej szlachty podlaskiej. Od 2004 roku organizuje w Łapach zjazdu rodu Łapińskich. Pracował w białostockim oddziale IPN.

ARTYŚCI
Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Wojciech Semerau-Siemianowski – dyrygent
Violetta Bielecka – przygotowanie Chóru

Serwacy Łagoda – Roman Chumakin
Zuzia – Marta Antkowiak
Marcin Pakuła – Leszek Skrla
Stanisław – Krzysztof Szyfman
Bartłomiej – Mateusz Stachura

PROGRAM
S. Moniuszko „Verbum Nobile” – wersja koncertowa