Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Sytuacje” Adrianny Konopki w czwartek, 9 maja o godz. 17.30 w Sali Wystawowej Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Wstęp wolny.

Adrianna Konopka to artystka urodzona w Białymstoku, absolwentka Liceum Plastycznego w Supraślu. Studiuje na czwartym roku w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa – malarstwo pod kierunkiem prof. zw. Jarosława Modzelewskiego oraz rysunek pod kierunkiem prof. ASP Pawła Bołtryka. To jedna z ciekawszych, znakomicie rozwijających się artystek młodego pokolenia, warto obejrzeć jej pierwszą wystawę indywidualną, w rodzinnym mieście.

Nie jest łatwo pisać o twórczości młodej, rozpoczynającej drogę artystyczną malarki, a taką jest studiująca obecnie na IV roku Adrianna Konopka. Trudność polega na tym, że jej sztuka może się jeszcze bardzo zmienić, i oby tak się stało. Nie dlatego, że jej obrazy nie są już teraz ciekawe i intrygujące, a tak jest właśnie w przypadku Adrianny, ale dlatego, że przyszłe przemiany jej malarstwa są niemal pewne. Obrazy Adrianny Konopki wynikają z jej wrażliwości, intuicji i potrzeby stworzenia świata innego niż ten realny, takiego, w którym jej decyzje co do koloru i formy kreują inną rzeczywistość – rzeczywistość obrazu. Podlega ona przemianom równoległym do przemian czasu i przestrzeni, w których żyje i pracuje. Na tym polega żywa sztuka.
Prof. zw. Jarosław Modzelewski

Na wystawie „Sytuacje” można zauważyć mocny dualizm. Z jednej strony, widzimy prace ciemne, wręcz czarne, z drugiej – prace w kolorze, mieniące się ciepłymi barwami, w różnych technikach. Czerń w sztuce to problem każdego twórcy i każdy musi się z nim prędzej czy później uporać. Uzewnętrzniając te zmagania artystka stara się z nimi pogodzić, by iść dalej. Każdy człowiek posiada kilka twarzy, których nie lubi pokazywać każdemu. Prace w kolorze symbolizują przyszłość i w pewnym stopniu teraźniejszość, twórczyni jest osobą nastawioną optymistycznie i pokłada dużą wiarę w to, co nadejdzie. Przeplata motywy fantastyczne z sytuacjami z normalnego, codziennego życia, łączy te dwa światy. Potwory, które maluje, nie wydają się groźne. Są raczej nieznajomymi, z którymi zamienia się kilka miłych słów podczas wędrówki.
Jakub Sobolewski

Wystawa będzie otwarta 9 maja – 30 czerwca 2019 r. w Sali Wystawowej OiFP przy ul. Odeskiej 1 w Białymstoku.

Sponsorem wernisażu jest Hotel Royal.