105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczcimy koncertem, w ramach którego polscy artyści wykonają dzieła polskiej literatury muzycznej.

W pierwszej części koncertu światowej sławy skrzypek-wirtuoz, Konstanty Andrzej Kulka, wystąpi z orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej wykonując Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 M. Karłowicza. Orkiestrę poprowadzi Martyna Szymczak  ̶  laureatka VII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku.

Po przerwie, wybitni soliści z towarzyszeniem Orkiestry i Chóru OiFP zaprezentują wybrane fragmenty z opery Straszny dwór S. Moniuszki. Dzieło to ma silne zabarwienie patriotyczne  ̶  zarówno w warstwie literackiej, jak i muzycznej, na tle idyllicznego obrazu życia w polskim dworku szlacheckim, wybrzmiewa etos walki przeciwko wrogom ojczyzny jako idea żołnierskiego obowiązku. Utwór powstawał w okresie zaborów, a jego premiera przerodziła się w propolską manifestację.

Szczegóły na https://www.oifp.eu/repertuar/niepodleglej-koncert-z-okazji-105-rocznicy-odzyskania-niepodleglosci-przez-polske-koncert-symfoniczny/