Zapraszamy na operetkę „Wesoła wdówka”, której premiera na dużej scenie OiFP 25 września zainauguruje sezon artystyczny 2021/2022 w gmachu przy Odeskiej. Od dziś (29 czerwca) uruchomiliśmy sprzedaż biletów na wrześniowe i październikowe spektakle.

Skomponowana w roku 1905 do libretta Victora Léona oraz Leo Steina operetka, swoją prapremierę miała na deskach Theater an der Wien w Wiedniu 30 grudnia 1905 roku. Chociaż początkowo zarówno reakcje publiczności, jak i opinie krytyków były niepochlebne, „Wesoła wdówka” szybko zyskała ogromną popularność. W Polsce pierwszy raz wystawiono ją w Warszawie, już po roku od wiedeńskiej premiery (16 listopada). Dzisiaj refren słynnego duetu dwójki głównych bohaterów – Hanny Glawari oraz hrabiego Daniły – „Usta milczą, dusza śpiewa”, potrafi zanucić chyba każdy.

Zaliczane do klasyki repertuaru operetkowego dzieło zagości również na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej, w polskiej wersji językowej, autorstwa Jerzego Jurandota i Józefa Słotwińskiego.

Operetka Franza Lehára opowiada o perypetiach tytułowej wdówki – Hanny, obywatelki wymyślonego Księstwa Pontevedry, bajecznie bogatej, dzięki spadkowi po mężu – bankierze.
Co może zrobić kobieta w takiej sytuacji? Wyjechać na przykład do… Paryża, szaleć i zakochać się! A jeśli miłość doprowadzi do małżeństwa z cudzoziemcem? Wtedy z kraju wyjadą również pieniądze, co przyprawia o kołatanie serca ministra skarbu Pontevedry. Intrygi i sekrety – to wszystko, by podstępnie odwieść Hannę od potencjalnego zamążpójścia. Czy splot zdarzeń doprowadzi do szczęśliwego zakończenia?

Jedno jest pewne – będzie nas cieszyć wspaniała muzyka Franza Lehára w znakomitym wykonaniu.


Operetka Franza Lehára z 1905 r. odniosła ogromny sukces i okrzyknięto ją arcydziełem gatunku. Uznawana jest za najlepszą i najczęściej graną operetkę, wypełnioną porywającymi ariami i duetami, w tym najpopularniejszym chyba hitem Usta milczą, dusza śpiewa. Od lat bawi publiczność śmiałym i dowcipnym librettem. Światowy rozgłos zyskała inscenizacja „Wesołej wdówki” na nowojorskim Brodwayu (1944) w reżyserii samego Jana Kiepury z nim oraz Martą Eggerth w rolach głównych.

Lucjan Kydryński w „Przewodniku operetkowym” przypomina: Pierwszym, który otrzymał libretto „Wesołej wdówki” do muzycznego opracowania był autor „Balu w Operze” Ryszard Heuberger. Jednak pierwsze fragmenty jego partytury tak rozczarowały autorów libretta, że zerwali z nim kontrakt i powierzyli „Wdówkę” 35-letniemu Lehárowi. Ten zaś skomponował do ich tekstu nie tylko najlepszą swoją partyturę, lecz i jedną z najlepszych w całej historii operetki.


„Wesołą wdówkę” będzie można zobaczyć na dużej scenie OiFP we wrześniu i październiku. Od dziś (29 czerwca) uruchomiliśmy sprzedaż biletów na spektakle.

 

WESOŁA WDÓWKA (tytuł oryginalny: Die lustige Witwe) – PREMIERA, Franz Lehár, operetka

PREMIERA 25 IX

Czas trwania
Akt I  – 45 min. / przerwa 20 min. / Akt  II – 30 min. / przerwa 15 min. / Akt  III – 28 min.

Libretto: Victor Leon, Leo Stein
Przekład: Jerzy Jurandot, Józef Słotwiński
Opracowanie przekładu: Michał Znaniecki
Kierownictwo muzyczne: Andrzej Knap
Reżyseria: Michał Znaniecki
Scenografia: Luigi Scoglio
Kostiumy: Małgorzata Słoniowska
Choreografia: Inga Pilchowska
Reżyseria świateł: Dariusz Albrycht

Bilety na premierę: https://www.oifp.eu/repertuar/wesola-wdowka-premiera/
Bilety na pozostałe spektakle: https://www.oifp.eu/repertuar/wesola-wdowka/