Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na sierpniowe koncerty w ramach „Sceny letniej”. W niedzielę, 14 sierpnia, muzyczne spotkania rozpocznie przebojowy koncert Maestro Chivesa. Na Dużej Scenie przy Odeskiej wystąpi skrzypek Marcin Roszkowski (Maestro Chives) wraz z orkiestrą OiFP, gitarzystą Pawłem Sokołowskim oraz solistą Opery Maciejem Nerkowskim. Podczas koncertu nie zabraknie największych filmowych i klubowych hitów w nowych aranżacjach. Posłuchamy m.in. utworów znanych z takich produkcji jak „Piraci z Karaibów”, „Gra o tron”, „Nietykalni” czy „Policjanci z Miami” oraz klubowych hitów zaaranżowanych na skrzypce elektryczne i orkiestrę. Muzyków poprowadzi Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk: – Jestem pod dużym wrażaniem, bo Marcin Roszkowski ma sporą grupę odbiorców w serwisach społecznościowych i to jest niesamowite, że jego aranże, jego muzyka cieszą się tak dużą popularnością. Serdecznie zachęcam, by przyjść i posłuchać nie tylko muzyka naszej orkiestry, ale też i wirtuoza skrzypiec, który prezentuje inny rodzaj muzyki, inną estetykę, ale bardzo ważną i wartą posłuchania. Początek koncertu w niedzielę o godz. 18.00.

Kolejne wydarzenia odbędą się natomiast w operowym amfiteatrze. W sobotę, 20 sierpnia, o godz. 19.00 rozpocznie się pierwszy koncert z cyklu Młodzi wirtuozi. Na trąbce zagra Hugo Długosz. – Ten młody solista robi niesamowite postępy w grze na trąbce i jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów – podkreśla Mirosław Jacek Błaszczyk. – Podczas koncertu zagra kilka utworów, m.in. Arię na strunie G Jana Sebastiana Bacha czy główny temat z „Listy Schindlera” J. Williamsa. My jako orkiestra kameralna zagramy przeboje A. Vivaldiego (Sinfonia C-dur), ale także Suitę „Z czasów Holberga” E. Griega. Ten utwór został skomponowany z okazji 200-lecia urodzin Ludviga Holberga, największego komediopisarza Północy i nawiązuje do baroku, czasów Händla i Bacha. Mamy tu niezwykłą piękność melodyki, lekkość, taneczność w tańcach takich jak sarabanda, gawot czy rigaudon. Zagramy także jeden z najbardziej znanych i popularnych tańców węgierskich Johanessa Brahmsa.

Ostatnim koncertem będzie dyrygował Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Maestro zaproponował dwie symfonie – przeboje muzyki symfonicznej. Orkiestra OiFP pod jego batutą zagra Symfonię nr 40 g-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta (to przedostatnia z cyklu największych symfonii tego kompozytora) oraz V Symfonię B-Dur Franza Schuberta. Mirosław Jacek Błaszczyk wskazuje na wiele cech, jakie łączą oba dzieła: – Schubert był oczarowany Mozartem, chciał kontynuować symfonię 40 i można tu odnaleźć liczne analogie, np. jeśli chodzi o skład orkiestry, budowę poszczególnych części. Jeśli przyjrzymy się menuetom w symfonii Schuberta i symfonii Mozarta, to okaże się, że są tak jednorodne, jak gdyby pisał je jeden kompozytor. Z drugiej strony jest to muzyka pogodna i wpadająca w ucho, a bogactwa melodycznego jest tak dużo w tych symfoniach, że z całą pewnością melomani wysłuchają tych utworów z ogromną przyjemnością. Na koncert symfoniczny MOZART | SCHUBERT zapraszamy w ostatnią niedzielę sierpnia (28.08) o godz. 18.00 do amfiteatru Opery.