Rok 2023 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Aleksandra Fredry. W tym roku przypada również jego 230. rocznica urodzin. W związku z tym Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała cykl audycji szkolnych, które w atrakcyjny sposób przybliżą uczniom szkół podstawowych postać tego wybitnego pisarza. Artyści będą prezentować wiersze Aleksandra Fredry w formie pieśni i piosenek z różnych gatunków muzycznych. Poprzez zaangażowanie odbiorców audycji w pracę nad dykcją, stworzeniem własnej piosenki opartej na dowolnej formie muzycznej, a także zapoznanie się z pojęciami muzycznymi takimi jak tempo, dynamika, artykulacja i charakter utworu wykonawcy rozbudzą wyobraźnię uczestników oraz ich wrażliwość na literaturę i muzykę.

Warsztaty „Rozśpiewany Fredro” to cykl 40 wyjazdowych spotkań warsztatowych. Projekt jest dofinansowany przez Marszałka Województwa Podlaskiego dr. Artura Kosickiego oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Zajęcia są przygotowane z myślą o uczniach z klas I-V szkół podstawowych. W ubiegłych latach z zajęć skorzystało łącznie ponad 1500 uczniów, w tym roku spotkamy się z kolejnym tysiącem uczniów. Nasi artyści odwiedzą 16 szkół, m.in. w Drohiczynie, Ciechanowcu, Narewce czy Białowieży. Pierwsze warsztaty zaplanowane są na 26 września.

Artyści realizujący projekt:
Arleta Julia Krutul
Paulina Malinowska
Katarzyna Szymuś-Supronowicz
Maria Magdalena Wróblewska
Karina Komendera
Maksym Fedorov

Scenariusz i reżyseria:
Rafał Supiński


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.