„Tańcem dookoła świata” to cykl warsztatów edukacyjnych online Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, wprowadzających dzieci w świat tańca klasycznego i nowoczesnego, za kulisy teatralnej choreografii tanecznej, prezentujący wybrane style charakterystyczne dla każdego z kontynentów. Cykl 15 warsztatów choreograficznych trwających ok. 20 minut każdy, przygotował Arkadiusz Jarosz, a wykonawcami są Arkadiusz Jarosz i Emilia Jarosz, profesjonalni i nagradzani tancerze znani m.in. z udziału w musicalach „Jesus Christ Superstar” i „Doktor Żywago”, trenerzy tańca i doświadczeni pedagodzy.

Każdemu stylowi dedykowany jest jeden odcinek tak, aby zapoznać odbiorcę z historią i specyfiką każdego z prezentowanego tańca, w tym – kostiumami i rekwizytami, których wymaga oryginalne wykonanie. Wraz z poszerzeniem wiedzy na temat historii kultury i sztuki tańca, warsztaty mają zachęcać do aktywności fizycznej. Każdy z warsztatów zawiera zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Wykorzystane elementy choreografii zostały zaczerpnięte ze współczesnych przedstawień, kultur poszczególnych regionów świata oraz poparte doświadczeniem instruktorów, wyniesionym z pracy z dziećmi.

Grupa prezentowanych tańców z różnych kontynentów obejmuje m.in.: Dancehall (Jamajka), walc wiedeński (Europa), capoeirę (Ameryka Południowa), salsę kubańską (Ameryka Północna), country (Ameryka Północna), Hula (Hawaje), styl Bollywood (Azja), taniec gruziński (Azja), japońskie tańce z wachlarzami (Azja), flamenco, hopak (Europa), taniec plemienny (Afryka) i inne.

Warsztaty pozwalają uczestnikom na lepsze poznanie własnych możliwości, rozwój kreatywnego myślenia, wyrażanie emocji i lepszą kontrolę nad ciałem. Dodatkowym plusem warsztatów online jest możliwość wykorzystania materiału zarówno w pracy indywidualnej, jak i w grupie. W proponowanym programie nauki tańców nie brakuje elementów rytmiki, ćwiczeń umuzykalniających, pozwalających na lepsze zrozumienie i poczucie rytmu.

W drugim odcinku warsztatów została wykorzystana suknia z musicalu „Doktor Żywago”, zaprojektowana przez Annę Chadaj.

Zadanie skierowane jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (klasy I-IV). Linki do warsztatów zostały udostępnione na stronie internetowej OiFP od 16 października 2020. Z warsztatów mogą skorzystać wszystkie zainteresowane placówki edukacyjne lub osoby prywatne, oczywiście nieodpłatnie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

 

 

Odcinek 1 – Dancehall

Odcinek 2 – Walc wiedeński

Odcinek 3 – Capoeira

Odcinek 4 – Country

Odcinek 5 – Taniec plemienny

Odcinek 6 – Flamenco

Odcinek 7 – Japonia

Odcinek 8 – Ukraina

Odcinek 9 – Hawaje

Odcinek 10 – Indie

Odcinek 11 – Kuba

Odcinek 12 – Afryka Południowa

Odcinek 13 – Cha-cha

Odcinek 14 – Gruzja

Odcinek 15 Grecja – Grecja