Album „Sybir ołówkiem Aliny Maliszewskiej” to najnowsza publikacja Muzeum Pamięci Sybiru. Ten sam tytuł nosi również wystawa upamiętniająca 79. rocznicę pierwszych masowych wywózek na Sybir. Ekspozycja prezentuje niezwykłe rysunki Aliny Maliszewskiej, stanowiące wizualizację jej własnych przeżyć i doświadczeń innych Sybiraków.

Alina Maliszewska jest ikoną polskiej animacji filmowej, współautorką rysunkowych seriali, takich jak „Dziwne przygody Koziołka Matołka”, „Baśnie i waśnie” i „Proszę słonia”, a także reżyserką czterdziestu filmów animowanych, w tym dla dorosłych, m.in. „Przygód w paski” czy „Plugawego słowa”. To też plastyczka, scenarzystka i scenografka.

Zanim stała się uznaną artystką, przeszła gehennę związaną z zesłaniem. 13 kwietnia 1940 roku wraz z matką i bratem została wywieziona do Kazachstanu. W 1941 roku jej brat trafił do Armii gen. Władysława Andersa, a trzy lata później Alina wraz z matką zbiegły z zesłania i przedostały się szczęśliwie do Bielska Podlaskiego. Wówczas dowiedziała się, że jej ojciec w czasie wojny walczył w szeregach Armii Krajowej, za co został rozstrzelany przez Niemców.

Wernisaż wystawy i promocja publikacji „Sybir ołówkiem Aliny Maliszewskiej” odbyły się 8 lutego 2019 roku o godzinie 18:30 w foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku przy ul. Podleśnej 2. Po wernisażu odbył się koncert in memoriam 79. rocznicy pierwszych wywózek na Sybir pt. „Pamięć”. Wernisaż wystawy, promocja albumu i koncert zapoczątkowały cykl wydarzeń organizowanych przez Muzeum Pamięci Sybiru na upamiętnienie 79. rocznicy pierwszych masowych wywózek na Sybir. Kolejną inicjatywą stał się 1. Bieg Pamięci Sybiru 10 lutego o godzinie 11:00.