Historia życia najważniejszego autora librett w historii opery wpisana w szeroki kontekst kulturowy i historyczny… kalejdoskop biografii pokazany w oknach i na balkonach zabytkowego pałacu Buchholtzów! To hasła wywoławcze niezwykłego spektaklu teatralno-operowego, znanego już publiczności festiwalowej w swej ubiegłorocznej odsłonie. W tym roku zaprezentowany zostanie dwukrotnie, co istotne… każdego dnia będzie to inny wymiar muzyczny, dzięki formule spektaklu jaką jest loteria. Fragmenty oper w nowej dramaturgii nawiązującej do tradycji „pastiszu operowego” tak popularnego w XVIII wieku, połączą bohaterów librett Metastasia z jego biografią. Neapol, Rzym i dwór Cesarzowej Marii Teresy w Wiedniu to etapy życia i twórczości największego poety wieku. Jego miłości, wiara, rozczarowania i nadzieje, a potem udział w intrygach dworskich, były inspiracją wielu wątków oper pokazywanych w całej Europie. Nasz spektakl odkryje przed publicznością tajemnice warsztatu i epoki, kiedy to opera nabierała sił dzięki Mozartowi, Haydnowi, Salieriemu czy Cimarosie. Metastasio stał się najważniejszym artystą epoki. Z jego dzieł korzystali wielokrotnie najwięksi kompozytorzy. Niektóre libretta miały kilkadziesiąt muzycznych interpretacji, co być może stawia Metastasia w rzędzie rekordów Guinnessa. Jego rozwój, życie artystyczne, konflikty z wielką polityką są znane każdemu melomanowi dzięki sublimacji bohaterów oper takich jak: „Didone abbandonata”, „Demetrio”, „La clemenza de Tito”, „L’Olimpiade”. Miłość Metastasia, wiara, rozczarowania i nadzieje, a potem udział w intrygach dworskich, były inspiracją wielu wątków oper pokazywanych w całej Europie. Podczas Festiwalu „Metastasio bez granic” fasada pałacu Buchholtzów i jego okna staną się symbolicznym kalendarzem adwentowym, jednak zamiast obrazków świątecznych zobaczymy… artystów! Każde okno to historia z życia Metastasia. Jest ich aż 20 i to właśnie publiczność zgromadzona każdego wieczoru wybierze 10 okien – tematów w grze muzycznej. Nie zabraknie także akcentów supraskich i pojawiającej się postaci Bazylego Popiela! Publiczność będzie mogła przeżyć tę podróż i grę muzyczną w sposób wyrafinowany, ale i dostępny dla osób niezainteresowanych światem operowym. Stąd pomysł, aby spektakl odbywał się w plenerze i był prawdziwą przygodą dla melomanów, ale także turystów – odbiorców z różnych grup wiekowych. Będzie to wielka celebracja geniusza XVIII wieku, który dzięki drukom librett w Polsce, w Supraślu, staje się jednym z jego emblematycznych bohaterów.

Dramaturgia muzyczna i teatralna, reżyseria: Michał Znaniecki
Dyrygent: Adam Banaszak
Scenografia: Luigi Scoglio
Kostiumy i peruki: Magdalena Kleinschmidt, Bartosz Jakub Kamiński-Lingo
Reżyseria świateł: Dariusz Albrycht
Mapping i projekcje: Karolina Jacewicz
Asystent: Hubert Stolarski, Amelia Whiskerd

Zespół muzyki dawnej „Consort 415” Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki


Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, gdzie co tydzień będziemy odkrywać szczegóły programowe festiwalowych atrakcji!
Facebook
Instagram