„Od jazzu do opery” to tytuł największej na świecie wystawy prac mistrza plakatu Rafała Olbińskiego. Olbiński przez wiele lat projektował okładki czasopisma Jazz Forum, ale światowy rozgłos przyniosły mu projekty plakatów operowych. Jeden z najwybitniejszych plakacistów związanych ze sztuką operową, teatralną i muzyczną jest też autorem pracy zdobiącej kurtynę przeciwpożarową OiFP.


„Od jazzu do opery” to unikalna wystawa, która prezentuje zarówno pierwsze kroki, jak i największe osiągnięcia światowej sławy malarza i ilustratora Rafała Olbińskiego. Ukazuje drogę, jaką autor pokonał od czasu, kiedy w latach siedemdziesiątych pracował dla polskiego magazynu „Jazz Forum”, tworząc okładki kolejnych numerów oraz ich szatę graficzną, do czasu, kiedy w latach dziewięćdziesiątych stworzył serię wielokrotnie nagradzanych plakatów operowych dla New York City Opera, czego kontynuacją były późniejsze projekty plakatów oraz scenografii zrealizowanych dla wielu teatrów operowych w USA i w Polsce.

Rafał Olbiński
Światowej sławy malarz i ilustrator. Jesienią 1981 roku przyjechał do Nowego Jorku na wystawę swoich plakatów w Polskim Instytucie Naukowym. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego w grudniu 1981 pozostał w Nowym Jorku. Pierwszą okładkę zaprojektował dla magazynu „Psychology Today” już w marcu 1982 roku. Wkrótce przyszły kolejne dla magazynów: „Time”, „Newsweek”, „Business Week”, „Playboy” i wielu innych. Przez wiele lat jego charakterystyczne malarskie ilustracje ukazywały się regularnie na łamach „The New York Times”, gdzie współpracował z legendarnymi dyrektorami artystycznymi, Jerelle Kraus i Stevenem Hellerem. W latach dziewięćdziesiątych stworzył serię wielokrotnie nagradzanych plakatów operowych dla New York City Opera, czego kontynuacją były projekty plakatów oraz scenografii dla wielu teatrów operowych w USA i w Polsce. Poza ilustracjami oraz plakatami muzycznymi, filmowymi, teatralnymi i społecznymi zajmuje się też twórczością malarską utrzymaną w stylu poetyckiego surrealizmu. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles. W 1994 roku otrzymał międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Świata, Prix Savignac w Paryżu. Artysta został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Organizacja: Opera i Filharmonia Podlaska, Stowarzyszenie Sztuka Teatr, Fundacja im. Zbigniewa Seiferta
Kurator wystawy: Iga Batycka