Zapraszamy na koncert w ramach obchodów Roku Grupy Ładosia.
W tym roku mija 80. rocznica rozpoczęcia przez Poselstwo Rzeczypospolitej Polskiej w szwajcarskim Bernie akcji ratowania Żydów z Zagłady. Korzystając ze statusu dyplomatycznego przedstawiciele Rzeczypospolitej Polskiej, za wiedzą i wsparciem Rządu RP na Uchodźstwie i we współpracy z organizacjami żydowskimi, w tym Światowym Kongresem Żydów, potajemnie zorganizowali jedną z największych w czasie II wojny światowej akcji fabrykowania paszportów i przerzutu ich do osób w gettach i obozach.
Na czele grupy dyplomatów stał Aleksander Ładoś, szef polskiej misji dyplomatycznej w Szwajcarii, który z grupą współpracowników zorganizował tajny system pozyskiwania blankietów paszportów i wydawania poświadczeń. Przemycano je do okupowanej Europy, w tym niemieckich gett na ziemiach polskich, dla udokumentowania przez ich posiadaczy rzekomego obywatelstwa Paragwaju, Hondurasu, Haiti lub Peru. Działania tzw. Grupy Ładosia objęły nawet 10 tysięcy osób narodowości żydowskiej – obywateli Polski, Holandii, Niemiec i kilkunastu innych państw okupowanej Europy.
Podczas koncertu na Dużej Scenie przy Odeskiej Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod kierownictwem Mirosława Jacka Błaszczyka wykona Serenadę E-dur op. 22 Antonina Dvořáka oraz Kol Nidrei – Konzertstück d-moll na tematy hebrajskie, na wiolonczelę i orkiestrę op. 47 Maksa Brucha. Na wiolonczeli zagra Szymon Stępka.
Wydarzeniem towarzyszącym koncertowi będzie prezentacja filmu dokumentalnego wyprodukowanego przez Instytut Pamięci Narodowej „Paszporty Paragwaju” (reż. Robert Kaczmarek).
Prezentacja filmu rozpocznie się o godz. 19.00 na Dużej Scenie OiFP.
Bezpłatne wejściówki na film można odebrać w kasie biletowej, ul. Odeska 1.
Na pokaz filmu zapraszają:
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki