Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki

  • pl
Opera

PIMPINONE, ALBO NIERÓWNE MAŁŻEŃSTWO

PIMPINONE, ALBO NIERÓWNE MAŁŻEŃSTWO

Dzieło przyniosło kompozytorowi największy sukces operowy w jego karierze, ciesząc się licznymi wznowieniami. Artysta zachęcony popularnością napisał zresztą ciąg dalszy utworu. Sama historia jest stara jak świat, przedstawia zabawne perypetie możnego pana, który ulega wpływom powabnej pokojówki. W operze nie brak efektów iście farsowych, a wszystko to okraszone kunsztowną muzyką, pełną żywych rytmów i humoru zarazem.

FABUŁA

Vespetta, sprytna pokojówka, poszukuje zamożnego i naiwnego męża zdolnego wyrwać ją z upokorzeń plebejskiej życia. Młoda służąca okręca sobie wokół palca starego Pimpinone, który powierza jej klucze do własnej kasy i bierze za żonę. Dziewczyna z przemiłej istoty przeistacza się w prawdziwą jędzę, jej jedynym celem staje się szybki zarobek i dobra pozycja społeczna. Mamy więc do czynienia z farsą okrutną, bez śladu miłosnych złudzeń. Gdy nowa pani domu paraduje po mieście wystrojona w najpiękniejsze suknie, stary mąż drży przed jej piekielnym temperamentem i skrupulatnie planowanymi intrygami.

INSCENIZACJA

Inscenizacja wykorzystuje naturalną scenografię wystroju zabytkowego Pałacu Branickich w Białymstoku – jednej z piękniejszych rezydencji magnackich dawnej Rzeczypospolitej. Spektakl wystawiany jest we wnętrzach Auli Magna. Do realizacji barkowej opery wprowadzono dwóch współczesnych bohaterów, którzy przyjęli role portierów, w ich obecności ożywają zabytkowe eksponaty, a sami aktorzy wprowadzają elementy komediowe i wciągają publiczność do zabawy. Solistom na scenie towarzyszy Zespół Muzyki Dawnej „Consort 415”, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki barokowej (artyści grają na lutniczych kopiach instrumentów barokowych A. Stradivariusa, N. Amatiego i G. Dal Salo).


Prapremiera: 27 IX 1725, Hamburg, Theater am Gänsemarkt
Premiera: 10 i 11 V 2013, Aula Magna Pałacu Branickich w Białymstoku

Spektakl jest produkcją przygotowaną przez Operę we współpracy z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
W 2013 roku opera została wystawiona w rokokowym Teatrzyku Księżnej Lubomirskiej podczas Festiwalu Muzycznego w Łańcucie
Data wydarzenia V 2013
Czas trwania 1 godz. 20 min
Język polski
Miejsce wydarzenia Aula Magna / Pałac Branickich w Białymstoku

Galeria

Autorzy

Muzyka: Georg Philipp Telemann
Libretto: Johann Philipp Praetorius

Twórcy

Kierownictwo muzyczne: Lilianna Stawarz
Reżyseria: Agnieszka Korytkowska-Mazur
Scenografia: Małgorzata Słoniowska
Choreografia: Maciej Zakliczyński

Obsada

Pimpinone
Wojciech Gierlach / Piotr Nowacki / Patryk Rymanowski
Vespetta
Iwona Leśniowska / Anna Wolfinger
Służący/Portierzy
Bernard Bania / Piotr Szekowski / Bartosz Mazur / Marcin Piejaś

Zespół Muzyki Dawnej Opery i Filharmonii Podlaskiej „Consort 415”

Skrzypce
Amadeusz Buczyński (koncertmistrz)
Julia Dombek
Radosław Koper
Altówka
Anna Mikołajczak
Wiolonczela / Viola da gamba
Krzysztof Dombek
Kontrabas / Violone
Rafał Makarski
Klawesyn / Pozytyw
Anna Krzysztofik-Buczyńska

Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania i ochrony danych osobowych oraz plików cookies znajdują się w naszej Polityce prywatności.