Moda to kanon piękna, społeczny kod, wizualny komunikat – zjawisko immanentnie wpisane w strukturę kultury. Wyróżnia ją przemijanie i tymczasowość kolejnych trendów. Jednak na scenie moda zmienia swój kontekst. Wystawa „Opera Moda” jest próbą spojrzenia na modę właśnie z perspektywy dużej sceny operowej. Czym jest więc moda obecna na deskach scenicznych?
Scena rządzi się swoimi prawami. Kostium sceniczny to skomplikowana materia, musi intrygować formalnie i wizualnie, ale także być połączeniem wielu kierunków. Powinien przyciągać wzrok, pracować z oświetleniem i scenografią, funkcjonować z aktorską materią, podkreślać autentyzm postaci i oddawać jej ekspresję. Kostium wymaga od kostiumologa zrozumienia sceny, świadomości technicznej, wiedzy historycznej oraz umiejętności zobaczenia postaci w przestrzeni scenicznej.
Projekty zaprezentowane na wystawie „Opera Moda” zostały wykonane przez scenografów i kostiumografów teatralnych współpracujących z Operą i Filharmonią Podlaską, m.in. Pawła Dobrzyckiego, Magdalenę Tesławską, Pawła Grabarczyka, Małgorzatę Słoniowską, Monikę Graban czy Radka Dębniaka. Na ekspozycji pokazano blisko 40 strojów pochodzących ze spektakli realizowanych przez Operę i Filharmonię Podlaską: „Straszny dwór”, „Traviata”, „Czarodziejski flet”, „Pimpinone”, „Upiór w operze” i „Korczak”.