Muzeum Teatralne otworzyło przed białostocką publicznością jeden ze swoich najcenniejszych, a zarazem najbardziej oryginalnych skarbców. W Sali Wystawowej Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki można było oglądać wystawę „Najlepsza sekretu zasłona. Wachlarze i inne cimelia ze zbiorów Muzeum Teatralnego w Warszawie”, na której zaprezentowane zostały wachlarze, kostiumy i pamiątki po najwybitniejszych artystkach polskiej sceny dramatycznej i operowej XIX i XX wieku.
Wachlarz koronkowy Wandy Urbanowicz (Francja, ok. 1870 r.)
Na wystawę złożyły się m.in. wachlarze z piór strusich i orlich, wachlarze pochodzące z Dalekiego Wschodu (Chin i Japonii), wachlarze hiszpańskie, francuskie czy austriackie, wszystkie należące niegdyś do aktorek i śpiewaczek. Pamiątki zestawiono z oryginalnymi XIX-wiecznymi sukniami, w których artystki występowały na scenach światowych teatrów. Ciekawostką kolekcji jest zbiór wachlarzy reklamowych związanych z teatrem. Eksponaty te upamiętniają ważne wydarzenia, a także reklamują firmy, a nawet konkretne wyroby. Niezwykle cenną pamiątką jest wachlarz autografów Lucyny Kotarbińskiej, na którym swoje podpisy złożyli: Helena Modrzejewska, Ignacy Jan Paderewski, Stanisław Wyspiański, Lucjan Rydel i Kazimierz Tetmajer. W kolekcji znajduje się także drewniany wachlarz z autografem pianisty i dyrygenta Józefa Śliwińskiego. Całość zaprezentowanych zbiorów bogato ilustrują cimelia i fotografie postaci ważnych dla teatru polskiego.
Cieszącą się ogromną popularnością wystawę prezentowano już wcześniej w Muzeum Teatralnym Opery Narodowej. Na potrzeby ekspozycji w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki kolekcja została wzbogacona o pamiątki teatralne i dary benefisowe gwiazd. Dzięki temu w Białymstoku będzie można było podziwiać m.in. bezcenne fragmenty kolekcji pamiątkowej Józefiny Reszke czy Heleny Modrzejewskiej. Wystawa została przygotowana przez Teatr Wielki – Operę Narodową, Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Operę i Filharmonię Podlaską – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku oraz Muzeum Podlaskie.
Wystawie towarzyszył również bogaty program edukacyjny, w tym tematyczne zwiedzania wystawy („Teatr Wielki – dawniej i dziś (w 180. rocznicę powstania)”, „Wojciech Bogusławski – ojciec polskiego teatru”, „Helena Modrzejewska – polska gwiazda amerykańskiego teatru”, „Z wachlarzem przez dzieje scen operowych i dramatycznych w XIX i XX wieku”), a także warsztaty historyczne („Ciekawe historie, niezwykłe przedmioty i moc wspomnień… O czym opowiedziałyby przedmioty, gdyby mogły mówić?”) oraz plastyczne („Artystyczna podróż wehikułem czasu – rzecz o wachlarzu”).