Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Stephen Ellery – dyrygent
Hugo Długosz – trąbka

Program:
W.A. Mozart – Uwertura do opery Don Giovanni
K. Kurpiński – Cavatina na trąbkę i orkiestrę
A. Piazzolla – Tango Finale z filmu Famille D`Artistes na trąbkę i orkiestrę
F. Schubert – VI Symfonia C-dur Mała D 589

W ramach Sceny letniej 24 sierpnia zapraszamy Państwa do Amfiteatru Opery i Filharmonii Podlaskiej na koncert zatytułowany „Muzyczny powiew młodości”. Orkiestrę OiFP poprowadzi Maestro Stephen Ellery, a na trąbce zagra Hugo Długosz – utalentowany solista młodego pokolenia, laureat wielu międzynarodowych konkursów.

Wieczór rozpocznie słynna uwertura do opery Don Giovanni W.A. Mozarta – pełna zmienności rytmów i emocji. Mimo, iż Mozart miał niewiele czasu na skomponowanie uwertury (premiera została przesunięta w wyniku niedyspozycji śpiewaczki), stworzył dzieło, które z powodzeniem jest dzisiaj wykonywane jako samodzielny utwór.

W dalszej części koncertu zabrzmi Cavatina K. Kurpińskiego. Dzieło powstało w 1823 r. i należy do najbardziej rozpoznawalnych utworów polskich kompozytorów na trąbkę. Łączy klasyczne środki formalne i wyrazowe z rytmami mazurkowymi i polonezowymi, przeplatanymi wirtuozowskimi kadencjami. Ta klasyczna forma jest sprawdzianem kunsztu instrumentalnego wykonawcy.

Następnie usłyszą Państwo Tango Finale A. Piazzolli  ̶  utwór z filmu Familie d’artistes, który wprowadzi nas w świat zmysłowego tańca, gdzie rytm ulega wyraźnym modyfikacjom a harmonia odbiega od tradycyjnej dzięki dysonującej chromatyce oraz akordom nawiązującym do jazzu.

Na zakończenie koncertu zabrzmi VI Symfonia C-dur Mała D 589 F. Schuberta, która powstała w 1818 r. – w czasie, gdy zmiany w życiu zawodowym kompozytora wpłynęły znacząco na jego styl. Dzieło to jest bardziej energiczne, przepełnione młodzieńczym entuzjazmem,  krystalizują się z nim późniejsze cechy indywidualizmu twórczego Schuberta: samodzielne traktowanie instrumentów dętych czy nowe elementy w harmonice.

Serdecznie zapraszamy na wieczór pełen artystycznych doznań!