Mariusz Przybylski, jeden z najbardziej cenionych polskich projektantów, po raz pierwszy realizuje projekt łączący dwie dotychczas odległe dziedziny – wysoką modę i recykling używanej odzieży. Efektem współpracy Przybylskiego z firmą VIVE Textile Recycling jest specjalna luksusowa kolekcja zatytułowana „Transplantacja”, której premierowa prezentacja odbyła się 29 października w Warszawie. To unikatowa damska kolekcja stworzona z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu i pierwszy w Polsce tak spektakularny projekt z dziedziny art recyklingu, w który angażuje się znany polski projektant oraz największa firma w tej branży. Przedsięwzięcie innowacyjne, ekologiczne, odpowiedzialne społecznie.

Inicjator i partner projektu – firma VIVE Textile Recycling stale poszukuje nowych metod przetwarzania i pełnego wykorzystywania surowców. „Transplantacja” to kolejny przejaw tych poszukiwań, a jednocześnie pierwszy w Polsce tego typu projekt, polegający na przetworzeniu tekstyliów w artefakty sztuki, a w tym wypadku w niezwykłe modowe kreacje. – Współpraca z tej klasy projektantem to świadomy krok, który ma pokazać, że z surowca, jaki znajduje się w naszej firmie, można stworzyć wyszukaną i luksusową kolekcję. Udział akurat Mariusza Przybylskiego w projekcie nie jest przypadkowy, to projektant znany ze swojego odważnego i nowatorskiego podejścia do mody oraz z umiejętności pracy z niekonwencjonalnymi materiałami – mówi Bertus Servaas, prezes VIVE Textile Recycling. Art recykling jest działaniem, które wynika ze świadomości nadmiernej produkcji i konsumpcji dóbr. Artyści na całym świecie sięgają po przedmioty już niepotrzebne, niechciane przez użytkowników i dają im drugie życie, nadając nowy sens. Z rzeczy, które są tymczasowe i pozbawione wartości w oczach społeczeństwa konsumpcyjnego, tworzą na powrót przedmioty trwałe i wartościowe.

Tak Mariusz Przybylski tłumaczy swoje zaangażowanie w projekt: – „Transplantacja” jest dla mnie przede wszystkim próbą przełamywania stereotypów, przyzwyczajeń i schematów myślenia o recyklingu. To od nas zależy jak będziemy podchodzić do używanych przedmiotów – w tym wypadku ubrań. Ja chciałem pokazać, że pewne piękne czy intrygujące materiały nie starzeją się i projektant może dać im nowe, zupełnie inne życie. W tym materiałach, w tych rzeczach tkwi ogromny potencjał twórczy.

Partner: VIVE Textile Recycling