„K-S-I-Ą-Ż-K-A”, wystawa ilustracji (nie tylko) dla dzieci, to autorska wystawa artystki i ilustratorki Marii Dek, białostoczanki, na pewno znanej naszej publiczności ze wspaniałego plakatu do bajki „Sprawa Kapturka Cz.”

Wystawa zaprasza na wyprawę do świata ilustracji. Skąd się biorą pomysły w głowie artysty? Jak nabierają kształtów i kolorów? Czemu szkice są takie malutkie? A dlaczego w jednej książce rosną choinki, a w drugiej dęby? Czy ryjówki są bardziej psotne niż wiewiórki? Wystawa pokazuje rysunki w różnym stadium powstawania, wpuszczając za kulisy sztuki i uchylając rąbek tajemnicy, jak z niczego na kartce powstają wielobarwne, pomysłowe ilustracje.

Maria Dek
Ilustratorka, absolwentka University of the Arts London oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka w Puszczy Białowieskiej. Autorka książek: „A Walk in the Forest” (wydanie amerykańskie, francuskie), „When I am Big” (wydanie amerykańskie, francuskie, hiszpańskie, polskie, niemieckie). Artystka stworzyła ilustracje do książek: „Paskudki słowiańskie”, „Czary na Białym” (wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku IBBY 2017), „Ole! Hiszpania dla dociekliwych” oraz „Good Morning, Neighbor” autorstwa Davidego Cali (wydanie angielskie, włoskie, francuskie, koreańskie oraz hiszpańskie).