19 grudnia 2021 r., godz. 16.00 – otwarcie wystawy biżuterii i malarstwa „Klejnoty wyobraźni”

Sala wystawowa, ul. Odeska 1

Zapraszamy na wernisaż prac dwóch artystek: Elżbiety Klemensowicz, tworzącej unikatową biżuterię i Katarzyny Krauze-Romejko, malującej obrazy o zjawiskowej kolorystyce. Obie Panie łączy pasja do piękna sztuki oraz tematyka twórczości przetransformowana przez niezwykłą wrażliwość.

 

ELŻBIETA KLEMENSOWICZ

Urodzona w Białymstoku w 1964 roku, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, filia w Białymstoku. Od 30 lat mieszka w Paryżu i pod pseudonimem Ella K tworzy biżuterię artystyczną dla klientek na całym świecie, w tym gwiazd polskiej i zagranicznej sceny artystycznej. Elżbieta Klemensowicz zawarła w swoich dziełach interpretacje szalonych lat dwudziestych, renesansu francuskiego, epoki baroku, romantyzmu rosyjskiego czy «Opowieści z tysiąca i jednej nocy».

Jej dzieła charakteryzują się niebanalną formą, wielkością i kolorem, a także wyszukiwanymi z największą starannością materiałami. Wydeptując w Paryżu bruki Montmartru, przemierzając sale muzeów, włócząc się alejkami rynków staroci, autorka poszukuje materiałów, którym w swoim atelier nada drugie życie. Znakiem rozpoznawczym artystki są inspirowane barokiem, przeskalowane krzyże inkrustowane m.in. półszlachetnymi kamieniami, kryształami vintage Swarovskiego, kameami, XIX-wiecznymi guzikami żałobnymi czy minerałami. Artystka łączy te elementy z innymi, tymi pochodzącymi od natury. Jak sama mówi: „Natura tworzy niesamowite formy, motywy, kolory, które inspirują moje kreacje. Moja biżuteria to sposób na oddanie hołdu naturze”. Bursztyny, agaty, kryształy górskie, amonity, kamienie półszlachetne, muszle, perły, bambus morski, to dary natury, które twórczyni wkomponowuje w swoje prace. Wszystkie te elementy wpływają na bezcenną wartość unikatowego dzieła.

Odbiorcami jej prac są właściciele ekskluzywnych butików w Paryżu, Nowym Jorku, Chicago, na Mauritiusie, w Wenecji. Wystawia w galeriach sztuki w Polsce, Francji, Szwecji, USA oraz bierze udział w pokazach mody, tworząc kolekcje dla projektantów takich jak: Izabela Lapinska, Christophe Guillarme, Christian Lacroix, Chanel.

Każda rzecz stworzona przez artystkę w jej paryskim atelier, jest jednym, jedynym i niepowtarzalnym egzemplarzem, a osoba, która jest w jego posiadaniu ma pewność, że biżuteria sygnowana ELLA K to swoisty unikat.

 

KATARZYNA KRAUZE-ROMEJKO

Białostoczanka, z powołania i wykształcenia jest lekarzem. Prywatnie szczęśliwą żoną i mamą trójki dzieci (Mai, Tosi i Mateusza). Studiowała na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Białymstoku. Po rocznym stypendium naukowym we Włoszech w Instytucie Mario Negri „Sud” w Santa Maria Imbaro obroniła pracę doktorską. We Włoszech także zrodziła się jej pasja do malowania. Jest ono formą relaksu, sposobem na wyrażenia siebie, przeniesienia się w inny świat.

Dzieli czas pomiędzy pracą zawodową, życiem rodzinnym i pasjami, do których należy malarstwo, projektowanie autorskiej odzieży i dodatków, bieganie i działalność charytatywna. Malarstwo jest najważniejszą z pasji. Tematem przewodnim w jej twórczości są anioły. Od zawsze ten motyw był dla niej wyjątkowy. Już jako młoda dziewczyna kolekcjonowała anielskie figurki. Z czasem okazało się, że nie tylko dla niej jest to bliski temat. Wiele osób chce mieć na ścianie swojego Anioła Stróża.  Namalowała już setki aniołów i każdy z nich jest inny. Oprócz aniołów tworzy też bajkowe miasteczka, zwierzęta, a czasami kwiaty. Artystkę  inspirują  piękne stare budynki widziane w rzeczywistości lub na zdjęciach, wolno obracające się skrzydła starych wiatraków, czy piękne potężne drzewa Puszczy Białowieskiej. Wyraźnie daje się zauważyć miłość do Podlasia: jego krajobrazów, architektury i wielokulturowości. W obrazach znajdziemy charakterystyczną symbolikę, anioły, madonny, balony, fantastyczne miasta. W malarstwie artystki kolorowy sen spotyka się z jawą. Maluje farbami akrylowymi na płótnie. Uważa, że oryginalność to istota piękna, dlatego przenosi swoje obrazy na tkaniny, tworząc autorskie wzory, które każdą stylizację uczynią niepowtarzalną i wyjątkową. Zaprojektowała także wzory na tkaniny sportowe. Maluje od lat, jednak przed szerszą publicznością zadebiutowała w 2017 r., biorąc udział w Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Ma w dorobku dwie wystawy indywidualne oraz nagrody i wyróżnienia.


Wystawę będzie można oglądać do 23 stycznia 2022 r. – od wtorku do niedzieli, w godzinach pracy kasy biletowej.

Wstęp wolny.