Diadiura | Sosnowska
24.05.2024 r., godz. 19:00
Sala Koncertowa ZSM ul. Podleśna 2

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Mykoła Diadiura – dyrygent
Zuzanna Sosnowska – wiolonczela

Program:
A. Rodin – Holy God
C. Saint-Saëns – Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33
J. Haydn – 101 Symfonia D-dur Zegarowa
R. Strauss – Taniec siedmiu zasłon z opery Salome


Zuzanna Sosnowska to jedna z najwybitniejszych polskich wiolonczelistek młodego pokolenia, aktywna solistka, kameralistka i pedagog. Jest zwyciężczynią (I nagroda ex aequo) X Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie oraz laureatką ponad 20 nagród na konkursach międzynarodowych na trzech kontynentach. Regularnie koncertuje solo, w duecie Sosnowska-Garcías oraz jako członek Tansman Trio i Ensemble Esperanza w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Norwegii, Holandii, Szwecji, Hiszpanii, Chorwacji, Włoszech i Namibii. Jako solistka występuje z czołowymi polskimi i zagranicznymi orkiestrami takimi jak m.in. Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, AUKSO, Orquestra Cambra de Mallorca, Orchestra Nazionale de la RAI w Turynie, Metamorphosen Berlin czy Philharmonisches Orchester der Hansestadt Lübeck pod batutą m.in. A. Wita, T. Strugały, M. Mosia, D. Runtza, M. Klauzy, A. Humali, M. J. Błaszczyka, J. M. Zarzyckiego czy A. Klocka.
Wiolonczelistka występowała m.in. w Elbphilharmonie w Hamburgu, Beethoven Haus w Bonn, na Zamku Królewskim w Warszawie czy Auditorio Nacional w Madrycie. Jej koncerty transmitowane były w Programie 2 Polskiego Radia, Norddeutsche Rundfunk, Radio Nacional España, na platformie Idagio i Telewizji Allegro HD. Wraz z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Bassem Akiki artystka dokonała również nagrania I Koncertu Wiolonczelowego G. Bacewicz dla Polskiego Radia.
Zuzanna Sosnowska z wyróżnieniem ukończyła studia w Hochschule für Musik w Weimarze w klasie prof. W.E. Schimdta i w Escuela Superior de Música Reina Sofia w Madrycie u prof. J.P. Maintza jak również prestiżowe studia podyplomowe Konzertexamen w Musikhochschule w Lubece u prof. T. Svane. W 2019 i 2020r. otrzymała nagrodę specjalną Królowej Hiszpanii, jest również stypedystką Fundacji Y. Menuhina, programu Villa-Musica oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aktywność koncertową łączy z pracą w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii, gdzie od 2022 r. prowadzi klasę wiolonczeli.