Wilk jest zwierzęciem nacechowanym silnymi znaczeniami w kulturze europejskiej. Dał początek legendom o wilkołakach, inspirując powstanie tych mitycznych stworów. Jednak wilkołaki, które zobaczymy na wystawie nie będą obrazować dosłownie stworzeń spotykanych w dawnych legendach, gdzie przedstawiane były przede wszystkim jako ludzie zmieniający się w wilki na mocy tajemniczego paktu.

Główną inspiracją dla wystawy stały się tradycyjne opowieści zgromadzone przez Clarissę Pinkolę Estés w książce „Biegnąca z wilkami”. Artyści, na prośbę kuratorki Viive Noor, podjęli dobrze znany i popularny motywy wilka i wilkołaka, nadając mu nowe formy i wizerunek. Dzięki bogatej stylistyce i różnorodnym technikom bałtyccy ilustratorzy stworzyli nową wersję tematu tak głęboko zakorzenionego w kulturze i tradycjach narodów Europy.

Wilki i wilkołaki w oczach artystów nabierają symbolicznego znaczenia, są częścią ludzkiej natury, obrazem niewypowiedzianego. W prezentowanych ilustracjach wilkołaki utożsamiane są z siłami witalnymi. Ich tłem, ale i środowiskiem, z którego wyrosły jest dziewicza przyroda krajów bałtyckich – mityczny gęsty las pojezierza, ukryte wśród borów polany, obecne w licznie prezentowanych pracach.
Ilustracje powstały przy wykorzystaniu wielu technik, w niektórych widoczny jest wpływ lokalnej kultury ludowej, inne są na wskroś nowoczesne, a wilki i wilkołaki spacerują po wielkomiejskich dżunglach i pałacowych parkach. Razem tworzą wielobarwny, oniryczny świat zamieszkany przez fantastyczne stwory, które przemówią do wyobraźni zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Wystawa „Biegnąc z wilkami” przygotowana została na Międzynarodowe Targi Książki w Londynie (2018), gdzie Estonia, Litwa i Łotwa zostały zaproszone jako goście honorowi. Wystawa zagościła w Operze i Filharmonii Podlaskiej dzięki uprzejmości Ambasady Estonii w Polsce, a patronat nad wystawą sprawuje Konsul Honorowy Estonii w Białymstoku – dr Iwona Wrońska.

ESTONIA: Made Balbat, Katrin Ehrlich, Kristi Kangilaski, Kadi Kurema, Giulia Landonio, Anne Linnamägi, Regina Lukk-Toompere, Ülle Meister, Jüri Mildeberg, Lucija Mrzljak, Gerda Märtens, Viive Noor, Marja-Liisa Plats, Priit Rea, Ulla Saar, Jonas Taul, Urmas Viik , Kadri Ilves, Joonas Sildre, Elina Sildre
LITWA: Ieva Babilaitė, Inga Dagilė, Lina Dūdaitė, Lina Itagaki, Rasa Joni, Dalia Karpavičiūtė, Aušra Kiudulaitė, Akvilė Magicdust, Martynas Pavilonis, Rimantas Rolia, Karolis Strautniekas, Kotryna Zylė, Lina Žutautė
ŁOTWA: Elīna Brasliņa, Rūta Briede, Roberts Koļcovs, Gunārs Krollis, Gundega Muzikante, Aleksejs Naumovs, Arta Ozola-Jaunarāja, Anita Paegle, Reinis Pētersons, Juris Petraškeviče, Anda Strautniece, Gita Treice, Anna Vaivare