Projekt “QUO VADIS W RZYMIE”
ITA – link alla versione italiana
Teatr Palladium, Rzym , 25.10.2021 r,
TADEUSZ BAIRD Cztery Sonety Miłosne na baryton i orkiestrę symfoniczną
OTTORINO RESPIGHI Antiche Arie e Danze, suita nr 3 na orkiestrę smyczkową
WOJCIECH KILAR Walc z filmu „Ziemia obiecana” – transkrypcja na orkiestrę smyczkową (opr. A. Duczmal)WOJCIECH KILAR „Orawa” – na orkiestrę smyczkową Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Massimiliano Caldi – dyrygent, słowo wstępu
Robert Gierlach – baryton
Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, 30.09.2021r.
FELIKS NOWOWIEJSKI Quo vadis op. 30 – oratorium na głosy solo, chór mieszany, organy i orkiestrę
Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Massimiliano Caldi – dyrygent
Wioletta Chodowicz – sopran
Robert Gierlach – baryton
Wojciech Gierlach – bas
Rafał Sulima – organy
Violetta Bielecka – przygotowanie chóru
Projekt jest realizowany w ramach Programu „Kultura Inspirująca” polskiego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Powstał we współpracy Opery i Filharmonii Podlaskiej ze Stowarzyszeniem Roma Tre Orchestra w Rzymie, przy wsparciu organizacyjnym Instytutu Polskiego w Rzymie oraz przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i zakłada rejestrację i transmisję wykonania jednego z najważniejszych dzieł Feliksa Nowowiejskiego „Quo Vadis” op. 13 oratorium na sopran, baryton, bas, chór mieszany, orkiestrę symfoniczną i organy, a także prezentację koncertu w Teatrze Palladium w Rzymie w wykonaniu Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej z programem polskich i włoskich kompozytorów.
Główny cel programu „Kultura Inspirująca” stanowi promocja polskiej muzyki za granicą. Kierując się powyższym celem dokonano wyboru dzieła Feliksa Nowowiejskiego, które od czasu swojej premiery w 1907 r. zdobyło uznanie krytyków i publiczności zarówno w Europie, jak też na świecie.
Orkiestrę i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz znakomitych polskich solistów: Wioletty Chodowicz, Roberta Gierlacha i Wojtka Gierlacha, poprowadził wybitny włoski dyrygent Massimiliano Caldi. Chór przygotowała prof. Violetta Bielecka.
Zaproszenie do udziału wymienionych wyżej solistów wiązało się z ich bogatym dorobkiem artystycznym i sukcesami na polskich i międzynarodowych scenach muzycznych. W 2016 r. artyści dokonali nagrania płytowego dzieła „Quo Vadis” wraz z Filharmonią Poznańską i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza, które to nagranie otrzymało w 2018 r. nagrodę ICMA.
Massimiliano Caldi jest wybitnym dyrygentem, mającym na swoim koncie szereg nagród i wyróżnień. Jako jedyny Włoch zdobył nagrodę polsko-włoskiego miesięcznika „Gazzetta Italia” w 2018 r. za szczególne osiągniecia w propagowaniu włoskiej muzyki w Polsce i polskiej muzyki we Włoszech.
Nagranie dzieła „Quo vadis”, które zostało dokonane w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku zostanie wydane w postaci płyty DVD. Przed ukazaniem się płyty nagranie będzie miało swoją premierę na stronach internetowych Partnerów projektu.
Koncert w Teatrze Palladium w Rzymie w wykonaniu muzyków Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej z udziałem solisty – Roberta Gierlacha pod dyrekcją Massimiliano Caldiego stanowi kolejny etap projektu.
Koncert zostanie poprzedzony prelekcją dyrygenta. Zaprezentowana zostanie również kilkuminutowa zapowiedź filmowa nagrania z dziełem „Quo Vadis”,
Projekt Quo Vadis w Rzymie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu „Kultura Inspirująca”.
Feliks Nowowiejski QUO VADIS – nagrania, 30.09.2021, Białystok, Fot. Michał Heller (OiFP)