Trio Lontano to zespół kameralny OiFP, znany jako popularyzator muzyki mało znanej i rzadko wykonywanej, spoza głównego nurtu. Tym razem artyści: Anna Kamińska, Paweł Polak i Grzegorz Vytlacil oraz występujący gościnnie altowiolista Adrian Stanciu nagrają płytę z muzyką Władysława Żeleńskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów oper i pieśni, którego dramatyczna historia Polski XX wieku skazała na niesprawiedliwe zapomnienie. Nagrania płyty podjęła się prestiżowa firma fonograficzna DUX.

Żeleński był następcą Stanisława Moniuszki w klasie kontrapunktu i harmonii w Konserwatorium Warszawskim. W 1878 roku został dyrektorem artystycznym Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. W 1881 roku powrócił na stałe do Krakowa. Z jego inicjatywy zostało powołane Konserwatorium Krakowskie, w którym aż do śmierci w 1921 roku pełnił funkcję dyrektora. W konserwatorium prowadził także klasę organów i wykładał przedmioty teoretyczne. Jednym z jego uczniów był pianista i kompozytor Zygmunt Stojowski.

W styczniu 2021 roku przypada 100. rocznica śmierci Władysława Żeleńskiego, a wiosną w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się koncert Tria Lontano, na którym zaprezentowane zostaną oba utwory i który będzie zarazem promocją płyty. Dodajmy, że wszędzie tam gdzie Trio Lontano grało kompozycje Żeleńskiego, słuchacze i krytycy byli pod wrażeniem jego dzieł i zdumieni faktem, że muzyka ta jest tak mało grana. Wydawnictwo płytowe będzie znakomitą promocją polskiej muzyki kameralnej, która w dużej mierze jest zapomniana.