„Wychowałem się na hollywoodzkiej muzyce filmowej, w której używa się orkiestracji gęstej, romantycznej ze względu na ich komplementarne współbrzmienia. Jeden z moich ulubionych hollywoodzkich kompozytorów był Polakiem. Słynny Bronisław Kaper używał właśnie tych ekscytujących progresji harmonicznych. Współcześni kompozytorzy już nie tworzą w ten „hollywoodzki” sposób, oczywiście, rozumiem to, ale ja jestem staromodnym romantykiem i lubię ballady. Cóż zrobić?”

Światowej sławy trębacz, muzyk jazzowy i kompozytor, latem 2022 odwiedził Operę i Filharmonię Podlaską, gdzie zaprezentował się publiczności podczas pięknego, długo oklaskiwanego koncertu symfonicznego Rossini | Guthman. Przy okazji pobytu artysty w Polsce, nagrana została płyta „Gary Guthman”, zawierająca siedem wyjątkowych utworów skomponowanych przez artystę, z subtelnym brzmieniem trąbki i harfy. Muzykowi na płycie towarzyszy Małgorzata Zalewska – harfistka, a prywatnie żona artysty oraz artyści Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Bogate wydanie zawiera również obszerny wywiad z Garym Guthmanem oraz wiele ciekawych informacji o muzycznej karierze artysty.

Płyta w cenie 45 zł dostępna jest TUTAJ

Małgorzata Zalewska – harfa |Harp
Gary Guthman – trąbka | Trumpet
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Podlasie Opera & Philharmonic Orchestra
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent | Conductor

Gary Guthman
Concerto Romantico (2018)
na harfę i orkiestrę | for Harp and Orchestra
1. I. Intrigue
2. II. Dalliance
3. III. Covenant

Concerto (2020)
na trąbkę i orkiestrę | for Trumpet and Orchestra
4. I. El Provocateur
5. II. La Fontana
6. III. The Race

7. Margarita (2022)
na harfę, trąbkę i orkiestrę | for Harp, Trumpet and Orchestra

Całkowity czas | Total time 61:12


Recenzje, materiały prasowe:

Radio RDC (30.01.2023)
1 część:
https://tinyurl.com/2rmt5yc4

2 część:
https://tinyurl.com/k3znds3n

RadioJazz.fm (3.02.2023)
Miszmasz Małgośki Kron
https://archiwum.radiojazz.fm/miszmasz/79-or-miszmasz-malgoski-kron-or-goscie-malgorzata-zalewska-i-gary-guthman

TVP Kultura – od minuty 11:40
https://vod.tvp.pl/programy,88/informacje-kulturalne-odcinki,273623/odcinek-3718,S01E3718,389359
https://www.facebook.com/infokulturalne/videos/565577242287541

TVP Kultura (11.02.2023)
https://vod.tvp.pl/programy,88/informacje-kulturalne-odcinki,273623/odcinek-3722,S01E3722,389770

Recenzja Adama Barucha z Izraela:
http://www.adambaruch.com/reviews_item.asp?item=107360
„To wspaniała historia miłosna godna filmu: «Amerykanin w Warszawie». Mój przyjaciel, amerykański trębacz/kompozytor jazzowy Gary Guthman spotyka piękną polską harfistkę Małgorzatę Zalewską a jego serce zostaje utracone na zawsze, co skutkuje jego przeprowadzką do Warszawy i procesem budowania nie tylko nowego życia, ale także nowej kariery, głównie jako kompozytora. Ten wspaniały album dokumentuje jego bogatej twórczości z ostatnich lat: trzyczęściowy koncert na harfę, w którym występuje Małgorzata jako solistka, trzyczęściowy koncert na trąbkę, w którym solistą jest Gary i wreszcie krótki utwór na harfę, trąbkę i orkiestrę, w którym oboje zakochani grają razem. Towarzyszy im Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.
Muzyka jest absolutnie cudowna, coś w rodzaju Jazz-Classical Fusion, ale brzmi bardziej jak znakomite ścieżki dźwiękowe do filmów, które mogły powstać w czasach świetności ery Hollywood, kiedy muzyka odgrywała znacznie ważniejszą rolę w przemyśle filmowym, czyli niestety nie w dzisiejszych czasach.
Kompozytor Guthman jest głęboko przesiąknięty tradycją jazzową, a jego muzyka cały czas swinguje i jest pełna wspaniale skonstruowanych linii melodycznych, opierających modus operandi na utworach wszystkich wielkich amerykańskich kompozytorów musicali i muzyki filmowej.
Oczywiście Małgorzata i Gary też mogą pokazać swoje umiejętności jako znakomici instrumentaliści, każdy na miarę swoich możliwości. Małgorzata wnosi swoją wiedzę z zakresu muzyki klasycznej, a Gary ze swoją energią Big Bandu emanuje niezwykłą elegancją i estetyką. «Wspaniale jest mieć męża, który potrafi pisać dla ciebie muzykę», mówi Małgorzata, ale szczerze mówiąc, ta muzyka to coś więcej niż sprawa rodzinna, bo oferuje bezkompromisową wartość artystyczną.
Podsumowując, jest to naprawdę wspaniałe doznanie muzyczne, pełne pięknej melodyjnej muzyki, świetnej pracy instrumentalnej solistów i orkiestry, w tym przypadku cudownie koleżeńskiej i silnego uczucia nostalgii, kiedy tego rodzaju muzyka była kierunkiem wiodącym.
Co mogę zrobić? Jestem w końcu zagubiony romantykiem… To przyjemność być Waszym Przyjacielem Kochani i jestem z Was dumny!”

Robert Ratajczak z bloga Longplay
https://longplayrecenzje.blogspot.com/2023/02/gary-guthman-harp-and-trumpet-concertos.html

Dionizy Piątkowski – Era Jazzu
https://jazz.pl/gary-guthman-harp-concerto-trumpet-concerto-margarita-dux-recordings/

Podcast „Co nam w duszy gra” w PR 24
https://www.polskieradio.pl/18/7603/Artykul/3125531,co-nam-w-duszy-gra-malgosia-guthmanzalewska-oraz-gary-guthman

Orfeo.com.pl
https://orfeo.com.pl/gary-guthman-i-podroze-harfy/

Gazeta Wyborcza:
https://plock.wyborcza.pl/plock/7,35681,29762797,sluchajac-tej-plyty-zachwycam-sie-wspaniala-gra-robert-majewski.html