Opera i Filharmonia Podlaska otrzymała z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu 300 tysięcy złotych dofinansowania na realizację projektu „Quo Vadis w Rzymie”.

Projekt zakłada organizację w Teatrze Palladium w Rzymie koncertu z udziałem Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz znakomitych polskich solistów: Wioletty Chodowicz (sopran), Roberta Gierlacha (baryton) i Wojtka Gierlacha (bas). Koncert poprowadzi włoski dyrygent Massimiliano Caldi. Chór przygotuje prof. Violetta Bielecka, p.o. dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej.

W programie znajdzie się jedno z najważniejszych dzieł Feliksa Nowowiejskiego – „Quo Vadis” op. 13 oratorium na sopran, baryton, bas, chór mieszany, orkiestrę symfoniczną i organy. Utwór, który od czasu swojej premiery w 1907 r. zdobył uznanie krytyków i publiczności zarówno w Europie, jak też na świecie, inspirowany jest powieścią Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem oraz podróżą kompozytora do Rzymu, gdzie rozgrywa się akcja utworu.

– Dofinansowanie bardzo nas cieszy – podkreśla prof. Violetta Bielecka. – To dla nas ważny projekt, bo w 2016 r. dokonaliśmy nagrania „Quo Vadis” Nowowiejskiego z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, a w 2018 r. płyta została nagrodzona najbardziej prestiżową nagrodą fonograficzną ICMA. Chcieliśmy zwieńczyć nasze sukcesy prezentacją tego dzieła w Rzymie, dla Polonii. 

 

„Quo Vadis w Rzymie” to jeden z kilku projektów, które uzyskały w ostatnich dniach dofinansowanie z MKDNiS. Kolejny to cykl edukacyjnych warsztatów pod nazwą „Czy Moniuszko spotkał Chopina?”, na którego realizację Opera dostała 40 tysięcy złotych.

Nasz projekt zajął wysokie, 4. miejsce w rankingu programu „Kultura dostępna” i jest to powód do dumy i radości! – mówi prof. Violetta Bielecka, p.o. dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. – Zaplanowaliśmy 40 wyjazdowych spotkań warsztatowych, podczas których artyści OiFP wcielą się w postaci najsłynniejszych polskich kompozytorów – Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina i wprowadzą dzieci w świat ich twórczości i różnorodnych zagadnień muzycznych.

Spotkania będą uzupełniały lekcje muzyki. Artyści Opery odwiedzą przede wszystkim szkoły w miejscowościach oddalonych od stolicy województwa, tak by uczące się tam dzieci miały możliwość bezpośredniego spotkania ze sztuką, dostępną na ogół w dużych ośrodkach kultury.

 

Trzeci projekt, który będzie realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa, jest związany z infrastrukturą. Opera i Filharmonia Podlaska otrzyma 375 tys. zł na rozbudowę systemu oświetleniowego, multimedialnego i dźwiękowego. Inwestycja poprawi warunki pracy na scenie i polepszy jakość odbioru prezentowanych wydarzeń artystycznych.