W ramach „Przestrzeni Sztuki Białystok” zapraszamy na  spektakl „PAN ZARAZ”. Kluczową rolę w zamyśle nad spektaklem odegrała postać Kalibana – antybohatera sztuki W. Szekspira pt. „Burza”. Autor przedstawienia wchodzi w dialog zarówno z dramatem, jak i z innymi tekstami kultury, by dokonać pewnego rodzaju charakterystyki „kalibaństwa”.
Spektakl łączy w sobie teatr ruchu, słowa, światła i metafizycznej atmosfery. To przedstawienie proponujące widzowi pobyt w świecie zmysłów, prowokujące do patrzenia, słuchania, dotyku, przeżywania i zintensyfikowanego rozumienia.

9 października, godz. 16.00, Scena Kameralna OiFP

Reżyseria: PATRYK DARIUSZ GACKI
Występują: WIOLETTA FIUK | DARIUSZ GACKI
Współpraca:
wizualizacje: LAURA ADEL
plakat: KATE VAN DALLS
zdjęcia: ARTUR CICHUTA
światło: PATRYK GACKI
realizacja światła: BARTOSZ CYBOWSKI

Bezpłatne wejściówki od 30 września można odbierać w kasie OiFP. Spektakl przeznaczony jest dla osób 16+.


Fragmenty recenzji:
„Ich atutem jest płynność, pomysłowość i inwencja, to w jaki sposób mogą splatać swoje plastyczne ciała w całkowitej harmonii ze sobą. Podobnie jak w przypadku olimpijskich pływaków synchronicznych, pojawia się totalna symbioza, zanurzenie w siebie i to, co widzimy w harmonii ruchu, zaufania, zależności i wspólnoty. To, gdy wchodzą w interakcję poprzez formę, w której się wyróżniają, to, co zostało rozmyte zalewem tropów, staje się znaczące, szczere i hipnotyczne. To tam tworzą uderzający język, którym zgłębiają „kanibalizm”. (Penny Sheftor, Shakespeare Daily)

„Świeże spojrzenie na taniec połączony z teatrem dramatycznym pokazali nasi gdańscy pionierzy Dzikistyl Company czyli Wioleta Fiuk i Patryk Gacki”. (Agata Olszewska, gdansk.pl)

„Szekspirowski Kaliban, antybohater Burzy to figura zdegradowana, zmuszona do uległości, służąca ze strachu i pełna nienawiści. Cytując tę postać w ramach rozważań współczesnego człowieka, Patryka Dariusz Gacki sugeruje jego coraz gorszą kondycję egzystencjalną, która prędzej czy później doprowadzi do całkowitego upadku duchowego”. (Klaudia Popielska, Głos wolontariatu Festiwal Szekspirowski).


Program Przestrzenie Sztuki finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Nazwa zadania: Przestrzenie Sztuki Białystok
Dofinansowanie: 600.000 zł
Całkowita wartość: 720.000 zł