Dr Maria Twarowska z Opery i Filharmonii Podlaskiej otrzymała nominację do tytułu Osobowość Roku 2020 w plebiscycie Gazety Współczesnej i Kuriera Porannego.

W OiFP Maria Twarowska zajmuje się pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych. Pracuje także z uczniami Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku i jest członkiem Rady ds. Szkolnictwa Artystycznego w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

To niewątpliwie i niepodważalnie osobowość najwyższej klasy, doskonała organizatorka i profesjonalistka w każdym calu – mówi o swojej byłej studentce i chórzystce prof. Violetta Bielecka, p.o. dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej. Ale nade wszystko to wspaniały człowiek, osoba bardzo wrażliwa i otwarta, o czym świadczy także jej działalność na rzecz mieszkańców małych podlaskich wsi…

Nominację w plebiscycie Osobowość Roku 2020 Maria Twarowska otrzymała w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna” za organizację projektu „Dziedzictwo zatopionych wsi”. Tak mówi o nim sama autorka:
– „Rudnia Projekt. Dziedzictwo Zatopionych Wsi” miał na celu przywrócenie pamięci  o mieszkańcach terenów, które obecnie zajmuje sztuczny zbiornik wodny zbudowany na rzece Narew – jezioro  Siemianowskie. Odtworzone zostały symboliczne mapy wysiedlonych i „zatopionych” na potrzeby budowy wsi: Rudnia, Bołtryki, Garbary, Budy, Łuka oraz osady Stary Dwór, Maruszka, Bieńdziucha i Kruhlik. Na pomoście na plaży stanęła wystawa map, a w najbliższej okolicy, wokół jeziora, w ciągu dwóch kolejnych dni odbywały się korowody i  koncerty muzyki tradycyjnej z ulicznymi  tańcami i pokazem obrzędu Kust. Były też warsztaty muzyczne, kulinarne i rękodzieła typowego dla tych terenów np. warsztat filcowania wełny, wyplatania ze słomy. Była też zorganizowana gra plenerowa i plażowy festiwal o tematyce historycznej. Cieszę się, że te zaproponowane działania integrowały i dzieci, i młodzież, i dorosłych wokół spuścizny przodków i pokazały jednocześnie jej współczesny wymiar.

Zachęcamy Państwa do oddania głosu na dr Marię Twarowską na stronie: https://wspolczesna.pl/p/kandydat/maria-twarowska%2C1900303/

Głosowanie będzie trwać do wtorku, 25 maja, do godz. 20.00. Dziękujemy!


Fot. Michał Heller, OiFP