14. sezon cyklu „The Metropolitan Opera: Live in HD” rozpocznie się 12 października 2019 roku transmisją jednej z operowych wizytówek Met – „Turandot” Pucciniego w reżyserii Franca Zeffirellego. Spektakl poprowadzi dyrektor muzyczny nowojorskiej sceny Yannick Nézet-Séguin. Podobnie jak w latach ubiegłych będziemy mieli przyjemność zobaczyć i usłyszeć polskich śpiewaków, biorących udział w transmitowanych spektaklach Met. W „Manon” Masseneta wystąpi Artur Ruciński, a w „Marii Stuart” Donizettiego – Andrzej Filończyk.

Yannick Nézet-Séguin, nowy dyrektor muzyczny Met, poprowadzi także premierę „Wozzecka” Albana Berga. Poza nim za pulpitem dyrygenckim w tym sezonie transmisji staną m.in. Valery Gergiev, Maurizio Benini czy Bernard De Billy. Dziesięć transmisji na żywo z The Metropolitan Opera będzie można zobaczyć na całym świecie w ponad 70 krajach.

Przed Bożym Narodzeniem, specjalnie dla dziecięcej widowni, Met przypomni pierwszy w historii transmitowany do kin spektakl operowy – skrzący się humorem i pełen magii „Zaczarowany flet” Mozarta z 2006 roku.

Przed nowym sezonem transmisji na żywo tradycyjnie już czekają widzów letnie powtórki najciekawszych tytułów – „Aïda” Verdiego z Anną Netrebko i Anitą Rachvelishvili czy słynna „Cyganeria” w inscenizacji Zeffirellego, w którym nagłego zastępstwa w partii Mimì podjęła się Kristine Opolais. Met przypomni także „Romea i Julię” Gounoda z Dianą Damrau i Vittoriem Grigolo oraz „Cyrulika sewilskiego” w gwiazdorskiej obsadzie, z 2007 roku, nie transmitowanego wówczas do Polski.

Aż pięć premier czeka nas w tym sezonie. Będą to: minimalistyczny „Echnaton” Philipa Glassa w reżyserii Phelima McDermotta, „Wozzeck” Albana Berga, „Porgy i Bess” George’a Gershwina, „Agrypina” Georga Friedricha Händla i „Holender tułacz” Richarda Wagnera. Wśród wznowień królować będzie Giacomo Puccini: powróci transmitowana już do kin nowa inscenizacja „Toski”, przygotowana przez Sir Davida McVicara, tym razem z Anną Netrebko w roli tytułowej, a także „Madame Butterfly” w nawiązującej to tradycji teatru japońskiego reżyserii Anthony’ego Minghelli i „Turandot” w sławnej, ociekającej złotem inscenizacji Zeffirellego.

Jak zwykle w transmisjach pojawią się największe gwiazdy światowej wokalistyki: Plácido Domingo, Joyce DiDonato, Anna Netrebko, Jamie Barton, Kate Lindsey, Diana Damrau, Bryn Terfel, Christine Goerke, Michael Fabiano, Peter Mattei, Anja Kampe i wielu innych. Polską publiczność z pewnością zelektryzują dwa inne wznowienia pięknych spektakli Met: „Manon” Jules’a Masseneta i „Marii Stuart” Gaetana Donizettiego, a to za sprawą udziału w nich polskich wokalistów, barytonów Artura Rucińskiego i Andrzeja Filończyka.

Sprzedaż karnetów już trwa, a można będzie je nabyć do 11 października 2019 roku. Karnet normalny kosztuje 422 złote (40 zł za każdą z 10 transmisji i 22 zł za retransmisję „Czarodziejskiego fletu”), a ulgowy – 369 złotych (35 zł za każdą z 10 transmisji i 19 zł za retransmisję „Czarodziejskiego fletu”).

Sprzedaż pojedynczych biletów – w cenach opublikowanych na stronie konkretnego spektaklu – ruszy natomiast 3 czerwca 2019 roku.