Zmarł Tadeusz Chachaj – wieloletni dyrektor i dyrygent Filharmonii Białostockiej.

Był dyrygentem Rzeszowskiej Orkiestry Symfonicznej, a następnie dyrektorem i kierownikiem artystycznym Filharmonii Białostockiej. Doskonalił swoje umiejętności m.in. na kursach dyrygenckich prowadzonych przez prof. Pawła Kleckiego (1965), oraz Arvida Jansona (1973). Koncertował niemal we wszystkich polskich filharmoniach, prawie we wszystkich krajach Europy, a także na Kubie. Dyrygował m.in. takimi zespołami jak: l Musici di Torino, Camerata Versailles w Paryżu, Wiedeńską Orkiestrą Kameralną, orkiestrą Filharmonii Wileńskiej, Narodową Filharmonią w Hawanie. Na festiwalu Jazz Jamboree w 1978 roku dyrygował prawykonaniem kompozycji na zespół jazzowy i orkiestrę symfoniczną. Prowadził kursy dyrygenckie w Bruck an der Mur (Austria). W 1993 roku objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej.

Składamy kondolencje Rodzinie i bliskim.

 

 

 

W wieku 92 lat zmarł Tadeusz Chachaj – dyrygent i wieloletni dyrektor obecnej Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Tadeusz Chachaj był jednym z pierwszych dyrektorów Filharmonii Białostockiej. Kierował nią przez 18 lat (od 1971 do 1989 roku). To za jego kadencji Państwowa Orkiestra Symfoniczna przekształciła się w Państwową Filharmonię Białostocką.

On też jako pierwszy wprowadzał do repertuaru polskie dzieła muzyki współczesnej. Rozpoczął tez szeroką działalność edukacyjną w województwie.

Zespół orkiestry symfonicznej odbywał też cykliczne turnees zagraniczne. Pod kierownictwem Tadeusza Chachaja odbywały się również znane Ogólnopolskie Festiwale Muzyki i Poezji.

W latach 90. Tadeusz Chachaj był dyrektorem Łomżyńskiej Orkiestry Symfonicznej (obecnie Filharmonii Kameralnej) w Łomży.